A’dan Z’ye bir strateji sunuyoruz

Capital Block Kurucusu ve CEO’su Tim Mangnall, pazarlama dünyasında gerçekleştirdiği ilkler ve yeniliklerle adından söz ettiren ajansın nasıl çalışmalar gerçekleştirdiğini, yenilikçi vizyonlarının detaylarını aktarıyor.

NFT, kripto para ve blockchain dünyasını pazarlama ile buluşturan Capital Block, yakın dönemde Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu için Galatasaray Spor Kulübü ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliğinin detaylarını, NFT’nin pazarlama dünyası için önemini ve ajansın Türkiye pazarındaki hedeflerini dinlemek için Tim Mangnall ile bir araya geldik.

Necla Eylül Durukan Capital Block ne tür işler yapıyor, iş kapsamı nedir? 

Tim Mangnall Biz dünyada NFT, kripto para ve blockchain pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiren ilk ajansız. Ünlü kişiler, markalar ve şirketlerle çalışarak NFT, blockchain ve kripto para dünyasının kompleks ortamında yön bulabilme ve içerisinde bulunulan dünyanın koşullarını anlamlandırabilme konusunda onlara yardımcı oluyoruz. NFT dünyasındaki fırsatları görebilmeleri ve bunları kullanabilmeleri adına destekliyoruz. Bunlar hayranların etkileşimi ve sadakatini sağlamak, gelir akışı yaratmak aracılığıyla olabiliyor.

Necla Eylül Durukan İlk NFT, kripto para ve blockchain pazarlama ajansı olarak pazarlama dünyasına yeni bir soluk getiriyorsunuz, bu anlamda sektöre kattığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Tim Mangnall Yaptığımız çalışmalar ile NFT alanında Türkiye’de marka ve şirketlerin farkındalığını artırarak onlara yardımcı oluyoruz. Bu noktada kendi hayranlarıyla, takipçi ve müşterileriyle çok daha farklı bir düzeyde etkileşimden bahsetmek mümkün. NFT dünyası içerisinde yeni bir gelecekten bahsediyoruz ve markaların, buradaki fırsatları dijital aktiflerin kullanımıyla yeni gelir akışı yöntemleri yaratmasını sağlıyoruz.

Yaptığımız çok önemli bir yenilik ise Türkiye’nin köklü kulüplerinden Galatasaray Spor Kulübü ile tarihi NFT lansmanı. Bu lansman sayesinde hem Galatasaray’ın gelir akışında ciddi bir artış oldu hem de takımın taraftarları ile kurulan bağ çok daha yüksek bir seviyeye çekiliyor. Lansman sonuçlarından bir tanesi de; belki Galatasaray taraftarının hiç görmediği seviyede fırsatları görmesini sağlamak oldu. Böylelikle Türkiye’deki markaların NFT dünyası içerisinde neler yapabileceklerini de gösterdik.

Necla Eylül Durukan Ali Sami Yen NFT Koleksiyonu için Galatasaray ile iş birliğinizden bahsettiniz. Bu iş birliği nasıl başladı, çalışmanın detaylarını sizden dinlemek isteriz. 

Tim Mangnall Capital Block, Capital Sports Media’nın bir parçası yani birlikte çalışıyoruz. Capital Sports Media grubu da Türkiye’deki varlığını sürdürerek, özellikle Süper Lig ve buradaki takımlara yönelik birtakım yatırımlar gerçekleştiriyor. İş ortaklarımızdan biri olan Galatasaray Spor Kulübü ile NFT konusunda da bir proje yapmaya karar verdik. Galatasaray’ın genel olarak hedeflerine ve vizyonuna baktığımızda, Türkiye’de hem ligde hem de farklı kategorilerde kendini ilklerin ve enlerin kulübü olarak tanımlıyor. Dolayısıyla onların vizyonuyla paralel olacak şekilde Türkiye’nin ilk NFT tarihi koleksiyonunun lansmanını gerçekleştirdik. Galatasaray’ın kuruluş tarihinin 1 Ekim olması vesilesiyle Ali Sami Yen koleksiyonunun lansmanı için bu tarihte karar kılındı fakat biz bu oluşturduğumuz anlatıyı bütün sezon boyunca devam ettireceğiz.

Spor kulübünün başlangıç tarihinden itibaren bugünkü Galatasaray’a nasıl dönüştüğü konusuna odaklanacağız. Ali Sami Yen’in Galatasaray’ı ilk kurduğu zamanlarda bir vizyonu olduğunu biliyoruz; Avrupa takımlarıyla oynayan, onlarla mücadele eden bir Avrupa kulübü olarak kabul edilmesi ve bu şekilde konumlandırılmasını istediğini biliyoruz. Diğer NFT koleksiyon lansmanlarımız bu vizyon doğrultusunda 1 Ekim’den sonra da olacak ve 2022 yılında da devam edecek.

Necla Eylül Durukan Çalışmalarınızda nasıl bir strateji ile hareket ediyorsunuz? Müşterilerinize sunduğunuz sizi farklı ve özel yapan noktalar nelerdir?

Tim Mangnall Kripto ve NFT dünyasına baktığımızda, bu ifadeler sürekli olarak duyduğumuz son derece popüler ve önemli gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat tüm bu kavramlar o kadar karmaşık ve kompleks ki; biz tam da bu aşamada devreye giriyoruz. Çalıştığımız tüm müşterilerimize en uygun yapılanma içerisinde olmalarını sağlayıp, analizleri doğru bir biçimde gerçekleştirerek kafalarındaki o vizyonu hayata geçirmelerine yardımcı olacak danışmanlık hizmetini sunuyoruz.

Bu noktada yeni birtakım kripto platformlarını da dahil etmek gerekiyor. Her bir platforma yönelik son derece ayrıntılı ve titiz bir analiz gerçekleştiriyoruz. Kripto dünyasına baktığımızda da çok farklı dinamikler mevcut, bu nedenle müşterilerimize oldukça açık ve anlaşılır bir yön gösterme rolümüz var. Sonra da tüm stratejiyi A’dan Z’ye planlıyoruz. Ayrıca bütün ilişkilerin yönetimini de biz gerçekleştiriyoruz. NFT lansmanları için yapılan projelerin herhangi bir ürün lansmanından farkı yok. Her bir NFT platformunun pazarlama kampanyasının olmasını şart koşuyoruz. Böylelikle Telegram, Discord ya da kripto odaklı platformlar aracılığıyla da kendi pazarlama kampanyalarını gerçekleştirip erişimi artırabiliyorlar.

En önemlisi, “NFT çok havalıymış, haydi biz de bir lansman yapalım” deyip sonrasını getirmemek değil, orta vade ve uzun vadede geleceğe yayılacak şekilde planlanması ve akabinde nasıl destekleneceğinin düşünülmesi. Birlikte çalıştığımız kulüplere bunu sıfır maliyet ile sunuyoruz çünkü biz onların doğrudan medya ajansları olarak çalışıyoruz ve aradaki köprü görevini üstleniyoruz.

Necla Eylül Durukan Global çapta baktığımızda NFT’nin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tim Mangnall İnternetin hayatımıza girdiği ilk zamanları örnek alabiliriz; NFT de sınırsız bir fırsat sunuyor bizlere. Özellikle önümüzdeki iki, üç yıl içerisinde her bir spor kulübünün bir NFT danışmanı ve bir NFT departmanı olacağını, ilgili çalışmalar ve ortaklıklar gerçekleştireceğini öngörüyoruz.

NFT son derece büyük bir fırsat yaratıyor. Hayran kitlenizle diyaloğunuzu artırıp onu daha anlamlı bir seviyeye taşıyabilmeniz için de keza oldukça etkili. Sektör çok büyük, sanat için bile kullanılabiliyor dolayısıyla hayatımızın her alanına dokunabileceğini söyleyebiliriz. 2020’nin ilk yarısının sonunda toplam NFT satış hacmi 13,7 milyon dolardı, 2021’in ilk yarısına geldiğimizde bu rakam 3,5 milyar dolar oldu.

Necla Eylül Durukan NFT’nin pazarlama dünyası için önemi nedir? Gelecekte önümüze nasıl yenilikler çıkabilir sizce, öngörülerinizi alabilir miyiz?

Tim Mangnall Her marka, NFT dünyasının bir parçası olmayı düşünmeli ve düşünecektir. Farklı örnekleri de çok büyük kuruluşlardan görmekteyiz; PepsiCo bunlardan bir tanesi. Her spor kulübü, mutlaka bir kit ya da ürün lansmanında NFT’yi bunun bir parçası haline getirmeyi düşünmeli.

NFT’nin bir başka güzel faydası ise; bağış gerçekleştirebilmek için şirketlerin, kendilerine yakın buldukları amacı/varoluş sebebini destekleyebilmek adına dernek ya da vakıflara, kâr amacı gütmeyen STK’lara bağış yapılabilmesini çok şeffaf bir şekilde mümkün kılması.

Necla Eylül Durukan Türkiye pazarı için taşıdığınız vizyon nedir?

Tim Mangnall Yenilikçi vizyonumuzla, yaptığımız emsal niteliği taşıyan iş modelleriyle Türkiye’de spor sektörünü değiştirmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparken de birlikte çalıştığımız müşterilerimiz için en verimli iletişim stratejilerini geliştirip, kazan-kazan ilişkisi yaratıyoruz.

Türkiye nüfusuna özellikle yeni bağ kurma ve entegre olma, yeni eğlence ve teknoloji biçimlerini sunarak bu vizyonumuzu gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’ye sunduğumuz belki de en benzersiz katkılardan biri bu ve bunu da NFT öncülüğünde yapıyoruz çünkü hiç şüphesiz NFT kavramı artık kalıcı olacak şekilde hayatlarımıza girdi.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.