Site icon Campaign Türkiye

ACIS18: “Uluslararası mobil reklamcılık değerlendirmesi”

AdColony Intelligence Summit 2018’de ikinci gün öğleden sonra oturumları başladı. AdColony GM EMEA & LATAM Brand’i Volkan Biçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen günün son panelinin diğer konukları Adgage Founder & Managing Director’ı Daniel Shaikh, Httpool Russia Managing Director’ı Sergei Dovedo, NewCo Managing Director Andrew Kramer, Adsmovil Founder & CEO’su Alberto Pardo ve MovingUp Head of Sales Yari Crapanzano oldu.

Panelde öne çıkan konuşmalar ise şu şekilde:

D. Shaikh: “İspanya ilginç bir ülke. TV hâlâ en büyük pazar payına sahip ve dijital o noktaya gelemedi. Programatik gelişmekte ancak bu gelişime müşterilerden ziyade ajanslar liderlik ediyor.”

Daniel Shaikh

A. Kramer: “Karşı karşıya olduğumuz problemler açısından bakarsak, piyasayı ekosistemde bulunduğumuz nokta ve kattığımız değer konusunda eğitmemiz gerekiyor. Biz TV’nin bir uzantısıyız ve marka inşasında önemli bir yere sahibiz.”

Andrew Kramer

Y. Crapanzano: “Bence İtalya diğer ülkelerden farklı durumda değil, aynı gemideyiz. Ancak İtalya mobil reklamcılığa pek hazır değil. Ayrıca İtalya’da envanter eksiği var, yayıncılarla problem yaşıyoruz. Üçüncü problem ise gaming konusundaki önyargılar.”

Yari Crapanzano

A. Pardo: “Latin Amerika’da 650 milyon kişi var ve yarım milyon akıllı telefon kullanımı söz konusu. Mobil reklamcılıktaki en büyük fırsatlardan biri sayılıyor çünkü insanların büyük bölümü internete telefonla erişiyor. İşin kötü kısmı, 20 farklı pazarla uğraşmak zorundasınız.”

A. Pardo: “Gaming, Latin Amerika’nın en büyük 3. reklam mecrası ve büyümeye devam ediyor. Artık gaming sektörüne giriş yapmayı planlayan çok fazla marka var.”

Alberto Pardo

A. Kramer: “Sabah işe giderken radyo dinlemeyi seçerseniz haber, müzik, trafik ve reklam dinlersiniz ama karşılığında eğlence alırsınız. Bunu istemezseniz bir müzik uygulaması açarsınız ve karşınıza reklamlar çıktığında rahatsız olmazsınız. Dijitaldeki tüm yayıncıların bunu anlaması ve opt-in’i benimsemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Sergei Dovedov

S. Dovedo: “En büyük problemler her zaman ölçümlenebilirlik, görüntülenme ve sahtecilik oluyor, kullanıcıların bu reklamı görmeyi en baştan tercih edip etmemeleri değil.”

 

Exit mobile version