artwork

Açıkhava Yükseliyor…

1 yıl önce

0

Tüm dünyayı etkisine alan pandemi döneminin sona ermesiyle hayatımız normal seyrine dönüyor; normalleşme süreciyle birlikte açıkhavaya yoğun bir talep oluştu. Talep artışı nedeniyle 2022 sonuna kadar açıkhava reklam sektöründeki arz, talepleri karşılamakta zorlandı. Doluluk oranları neredeyse tüm haftalarda yüzde yüz seviyelerinde seyretti. Sonuçta, açıkhava 2022’yi iyi bir performansla kapattı. 2022 ilk yarıyıl sonuçlarına bakarak Türkiye açıkhava cirosunun ilk kez 1,5 milyar TL’yi aşacağı tahmin ediliyor. Yeni yılda çok daha iyi bir performans sergileyeceğimizi düşünürken, ne yazık ki ülkemizi ve tüm dünyayı yasa boğan deprem felaketi ile karşı karşıya kaldık. Depremle başlayan 2023 senesi, aynı zamanda yurdumuzda milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenleneceği sene. Seçim sürecinin açıkhava sektörü performansı ve cirolarını nasıl etkileyeceğini öngörmek olası değil ancak reklamverenlerin yanı sıra siyasi partilerin de açıkhavaya olan talebinin artarak sürmesi bekleniyor.

Hemen önümüzdeki seçim nedeniyle gündemimize giren siyasi reklamlara gelince, Türkiye’de 80’li yıllardan başlayarak siyasi reklamların kullanılması konusunda epey birikim olduğu söylenebilir. Açıkhavanın kullanımı için partilerin iletişim sektörüyle yeterince ilişki kurmadan, kendi olanaklarıyla açıkhavayı kullanmaya yaklaşımı azalmaya başladı. Siyasi reklamlarda yaratıcı, parlak örneklerin görülme zamanı geldi artık. Partilerin doğru seçimlerle, profesyonel iletişim destekleri alması çok daha verimli ve yaratıcı örnekler görmemiz sağlayacaktır. Açıkhava, kitlesel bir mecra ve siyasi reklamlar için en etkili mecra olduğunu söylemek mümkün. 

Öngörüler, geleceğe iki mecranın kalacağını gösteriyor; dijital ve açıkhava. Açıkhavanın geleceğinin dijital olduğunu hepimiz biliyoruz ancak ilk yatırım maliyetinin yüksekliği DOOH’a (Ev Dışı Açıkhava Reklamcılığı) yapılacak yatırımların hızını sınırlı düzeyde tutuyor. Yine de bazı ülkelerde toplam açıkhava yatırımları içinde DOOH yatırımlarının %60’lar seviyesine gelmesi diğer ülkelerde de benzer bir gelişme olacağını göstergesi sayılabilir. Türkiye’de DOOH toplam açıkhava reklam yatırımları içinde %22 paya ulaştı. 

Açıkhava mecrasında üretilen yaratıcı kampanyaların tüketici üzerinde oluşturduğu olumlu etki, reklamverenlerde Açıkhava mecrasının kullanılması için genel bir istek yaratıyor. Yaratıcı ajanslar da her geçen sene daha parlak ve başarılı projeler üretiyor. Özellikle Açıkhava tasarımlarının açıkhavanın dilini doğru konuşması gerekiyor. Bu yöndeki doğru adımlar, açıkhavayı kullanmaya istekli olan reklamverenlerin açıkhava bütçelerini artırarak yaratıcı işlerle açıkhavanın potansiyelini kullanmasını sağlayacaktır. Açıkhava reklam ünitelerinin gelişmesi, çeşitlenmesi de açıkhavaya olan talebi artıracaktır.

Açıkhava sürekli kendini yenileyen, teknolojiden üst düzeyde yararlanan bir mecra. Teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanarak özel kitlelere özel mesajlar vermenin olanakları kullanılıyor. Türkiye’de de kullanılan programatik planlamalar bunun tipik örneği. Teknolojinin sağladığı olanaklar sayesinde yaratıcıların tasarladıkları özel uygulamalar, reklamverenler tarafından değerlendirildikçe çok yaratıcı ve etkili örnekler göreceğiz.

Açıkhava kendini en hızlı geliştiren yenilikçi bir mecra. Son 3 yıldır pandemi nedeniyle bu gelişimin yavaşladığını gözlemliyoruz. Umuyoruz ki teknolojiden yararlanan ama yaratıcı yaklaşımı da önemseyen uygulamaları önümüzdeki dönemde daha çok göreceğiz. 

Arvak, açıkhavanın gelişimi için iletişim sektörünün diğer mesleki kuruluşlarıyla iş birliği ve yakın ilişkisini artırarak sürdürüyor. Bu yaklaşım açıkhava söz konusu olduğunda çeşitli etkinliklere dönüşüyor. A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması, açıkhava için üretilen kampanyaların yarıştığı ve ödüllendirildiği en önemli etkinliklerden biri. IAB ile birlikte düzenlenen DOOH webinarı, geleceğin iletişimcileri için Reklamcılık Vakfı’nın düzenlediği ADCampus eğitim programında açıkhava eğitimi verilmesi, üniversitelerin İletişim Fakülteleri öğrencilerine açıkhava semineri, A Awards Açıkhava Reklamları yarışması içinde yer alan A Awards Junior  Bölümü ile İletişim öğrencilerinin yarattığı açıkhava özelindeki kampanyaların yarışması ve ödüllendirilmesi, Arvak’ın açıkhavanın gelişimi için yürüttüğü çalışmalar arasında.

Özetle açıkhavanın yıldızı parlıyor, geleceğe umutla ilerliyor. 

Önder Dalkıran

Açıkhava Reklamcıları Vakfı YK Başkanı 

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 130. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...