Açıkhava dijitale doğru…

Yılın başında sektörel öngörülere baktığımızda dijital ve açıkhava entegrasyonu konusunda özellikle kulağımıza hoş gelen kavramları daha çok kullanmaya başlayacagımıza emindik. Sınırlı olsa da yaratıcı yaklaşımları yansıtabildiğimiz örnekleri hayata  geçirmeye başlamak bizim hızlıca programatik, tüketici angajmanı, çevresel etkileri tüketici iletişiminde kullanabılmek gibi dijitalin lokal pazar tanımını yapmaya başlamamızı sağladı. Ama izninizle ben Türkiye dışındaki 2017’nin 10 ayının sonundaki dijital OOH’dan bahsetmek istiyorum.

Son 6 aya bakıldığında Amerika’da yapılan OOH Online Survey sonuçlarında açıkhavada diğer tüm geleneksel mecralardan çok daha fazla online aktivitenin gerçekleştiği görülüyor. Ev dışında mobil search ve sosyal medya kullanımının yükselmesi nedeniyle açıkhavanın etkisinin artışı ve entegre projelerin başarıları dikkat çekiyor. Dijital OOH altyapısı geliştikçe tüketicilerin markalar ile kurdukları ilişkilerin sanal dünyadan gerçek dünyaya transferi belki de en önemli etki.

Medya planlama perspektifinden bakarsak DOOH yepyeni, keyifli bir dönem açıyor. Kısaca tüketicinin evinin dışında zamanını değerlendirirken her noktada doğru içerik ile varolmayı hedefleyen bir stratejik yaklaşım kapsamında 5 ana tema var: DOOH & Mobil entegrasyon / Geolocation / Dinamik Dijital / Data ve Pazar yapısı.

Planlama stratejilerine ek olarak dijital’in OOH’a kattığı yeni özelliklerin tüketici üzerindeki etkisini gösteren OAAA’in araştırması dikkat edilmesi gereken önemli bulgular içeriyor; açıkhavada reklam gören kişilerin %45’i, mobil arama yapıyor. Açıkhava, mobil araştırmayı tetikliyor. İkinci önemli nokta; hızla büyüyen sosyal medya kullanımı içindeki etkisi; özellikle WOM yaratımı +tüketicinin sosyal medya üzerinden konusmayı başlatması. Son olarak direk satışa yönlendirme ve özellikle zaman/mekan sınırlamalarını ortadan kaldırıp tüketicinin kolay, hızlı, kendine özel ve keyif aldığı içerik opsiyonuna sahip olmasını sağlıyor.

Artık var olan altyapıyı, data optimizasyonunu, hedef kitle öngörülerini, stratejilerini hayata geçirebilen ve gelişimi umursayanlar kazanacak.

 

Bahar Erdoğan

ARVAK Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.