artwork

Açık ofis politikanız nasıl gidiyor?

9 ay önce

0

Koronavirüsle mücadele için katı önlemlerle yaşamaya başlamamızın üzerinden iki yıl geçti ve eskiye dönmeye başlıyoruz. Peki işletmeler bu dönüşü nasıl karşılıyor?

23 Mart 2020’de Boris Johnson, Birleşik Krallık vatandaşlarına evde kalmalarını emretti. İki yıllık evden çalışmanın başlangıcıydı. Başlarda düşünülen aslında bu kadar uzun sürmemesiydi ve çalışanlar evden çalışmaya alıştıktan sonra liderler, ofise dönüşü düşünmeye başladı.

Personelin üç gün ofiste ve iki gün evde geçirdiği 3:2 gibi modellerle hibrit çalışma hakkında konuşuldu. Diğer ajanslar ofiste daha az gün geçirmeyi düşündü ve bazıları, ekiplerin bir konkurda birlikte çalışması gerektiğinde ofiste olma yaklaşımını benimsedi.

Bu sadece sözde kaldı çünkü ofisler açılır açılmaz yeni bir COVID-19 dalgası ülkeyi saracak ve ülke evden çalışmaya geri dönecekti.

Birkaç yıl ileri sardığımızda nasıl bir şey canlanıyor? Birçok ofis sonunda kalabalık, Soho sokakları öğle yemeği için dışarı çıkan çalışanlarla dolup taşıyor ve işe gidiş geliş, pandemi öncesi kadar yoğun…

Ofisler nihayet açıldı, işletmeler bunu nasıl buluyor?

Lori Meakin

Joint Kurucu Ortağı

İki yıl önce geliştirdiğimiz ilkelerin çoğunu koruyoruz:

Birbirinize göz kulak olmak için özel bir çaba gösterin.

İnsanlar sağlık endişelerinden Ukrayna’daki vahşete kadar her türlü şeyle mücadele ediyor olabilir… Onların beden dilini ekrandan okumak daha zordur ama birlikte olduğumuzda da (ruhen) durumumuzu kontrol etmeyi unutmamak çok önemli.

Farklı çalışma zamanlarını olumlu kullanın.

Artık haftanın üç günü birlikteyiz ve diğer iki gün için “Sana en çok uyan neresiyse” yaklaşımı mevcut. Bu nedenle gerçek hayatta yapılabilecek en iyi etkinlikler için zamanı birlikte geçiriyoruz ve ekran başında geçirdiğimiz zamanın göreceli gizliliğine de eğiliyoruz.

Dinlenmek ve eğlenmek için zaman ayırın.

Sosyal olarak bir araya gelebilmek bir zevktir. Öğle yemeğine zaman ayırmak, biraz temiz hava almak gibi zihinsel ve fiziksel esenliğe odaklanmaya devam ediyoruz.

Laurent Simon

VMLY&R CCO’su

Hibrit çalışma norm haline geldiğinden beri, çalışanlarımızın her hafta ofiste olması gereken gün sayısı konusunda herhangi bir politika belirlemedik. Salı günlerinin cumadan daha iyi olduğuna veya pazartesinin çarşambadan daha iyi olduğuna mı karar vereceğiz? Son iki yılda edindiğimiz tüm bilgiler, kişisel koşulların kişiden kişiye değiştiğini gösteriyor.

Yeni çalışma haftalarımız güven, saygı ve anlayış temelleri üzerine inşa edildi. Büyük müşteri toplantısı mı yoksa konur öncesi pratik mi? Evet, muhtemelen gireceksiniz. Yönetim ve aramalarla dolu bir gününüz var mı? Sizin için en iyisi neresiyse çalışma yeriniz orası.

Çalışanlarımız pijamalarını giymeyi ya da nehir kıyısında olmayı seviyor ve kış ortasında her hafta Southbank’a gelmeyi seçen insan sayısı beni çok şaşırttı.

Yakın zamanda yenilenmiş ofisimiz birkaç hafta içinde açılacak ve ufukta bir İngiliz yazı belirecek, yakında gerçek hayatta daha fazla yüz göreceğiz.

Carly Avener

Leo Burnett Genel Müdürü

Tekrar birlikte olmak harika. Hepimizin özlemini çektiği enerjik, eğlenceli ve ayaküstü sohbetler çok iyi geldi ve hepimiz daha iyiyiz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ofis hayatına geri dönerken dikkate almamız gereken yeni şeyleri ortaya çıkarıyoruz. Ne de olsa hepimiz iki yıl boyunca hayatımızı evlerimizde olacak şekilde yeniden tasarladık ve şimdi ofisin her birey, departman ve ekip için yeniden nasıl yararlı olabileceği üzerinde çalışıyoruz. Bu, canlandırıcı ve ajansımız kesinlikle daha iyi, şimdi tekrar birlikte olabiliriz.

Eileen Mannion

Google İngiltere & İrlanda Pazarlama Başkan Yardımcısı

Hibrit bir çalışmaya geçiş, bazıları için bir uyum, bazıları için ise mutlak bir doğal çözümdür. Google’da iş arkadaşlarımızı öğrenme eğrisini benimsemeye, birbirlerine karşı mümkün olduğunca dikkatli ve anlayışlı olmaya teşvik ediyoruz.

Liderlerimiz kendini esnek bir çalışma geleceğine adadı bu nedenle dönüş aşamasına sabır, karşılıklı güven ve saygıyla yaklaşıyoruz.

Haftalarca herhangi bir yerde veya evin farklı yerlerinden çalışmak, konumları değiştirmek, tamamen uzaklara gitmek, Google çalışanları için olası seçeneklerden sadece birkaçı.

Google gibi bir şirketten bekleyebileceğiniz gibi, ofislerimizde sürekli olarak yeni alan türlerinin yanı sıra çalışanlarımızın üretken olmalarını, her yerden iş birliği yapabilmelerini ve birbirlerine daha bağlı hissetmelerini kolaylaştıracak araçlar ve teknolojiler deniyoruz.

Dara Nasr

Twitter UK Genel Müdürü

Kültür, Twitter’da çalışmanın çok önemli bir parçası bu nedenle bu kadar çok şeyi yeniden hayata geçirebilmek; ofise dönüşle birlikte yeniden bağlantı kurma veya yeni meslektaşlarla tanışma fırsatına sahip olmak, Londra’da bizim için inanılmaz derecede önemli bir dönüm noktası oldu.

Bir işletme olarak, daha yaygın hale gelmek ve çalışanlarımızın güvenliğini korumak için pandeminin bize sunduğu koşullara hızla uyum sağladık. Böylece iki yıl sonra, en başarılı olan yöntemi uygulamak, ekiplerimize kendilerini en üretken ve yaratıcı hissettikleri yerde çalışma özgürlüğünü sağlamak istedik.

Twitter’da çalışmanın geleceği esnek bu nedenle açık ve kapsayıcı çalışan deneyimimizi geliştirmeye, ekiplerimizin en iyi işi nerede yapacaklarına karar vermelerine güvenmeye odaklandık.

Jax Ostle Evans

Stink Studios Genel Müdürü

Geri dönüş politikamızın gidişatından memnunuz çünkü uzun vadede sürdürülebilir olacağını bildiğimiz bir yapıyı uygulamaya koyduk.

Araştırmamızı 2020’de yapmıştık. Ebeveynlerin, özellikle de annelerin kariyerlerinin %100 uzaktan çalışmayla olumsuz etkilendiğini, genç ekip üyelerinin ise daha kıdemli ekip üyelerinden gelen dostluk, öğrenme ortamı ve desteğini özlediğini öğrendik.

Bunu ne pahasına olursa olsun önlemek istedik bu nedenle dönüş politikamızda ya herkesin ofiste ya da herkesin evden çalışmasını esas aldık. Hepimiz ofisteyken, enerji inanılmaz. Plan hakkında ekibimize şeffaf olduk ve şu ana kadar harika gidiyor. Herkesi tam zamanlı olarak ofise çağırmaya gerek yok, bu güçlü bir hibrit strateji ve işe yarıyor.

Gurjit Degun

Campaign Haber Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır.