artwork

A AWARDS Açıkhava Reklamları Yarışması 10 Yaşında!

12 ay önce

0

Temmuz 2011’de kurulan Açıkhava Reklamcıları Vakfı ARVAK, Vakıf Ana Sözleşmesinde belirtilen; “açıkhava sektöründe yapılan işlerin niteliğini artırmak, doğru ve yaratıcı çalışmaları teşvik etmek, ödüllendirmek için yarışmalar düzenler…” misyonu doğrultusunda 2013 yılından bu yana A AWARDS Açıkhava Reklamları Yarışması’nı düzenliyor.

90’lı yılların ortalarından başlayarak modern reklam üniteleri ile pazarlama sektörünün gündemine giren açıkhava mecrası, dünyada olduğu gibi sürekli büyüyen, gelişen ve teknolojiden yararlanarak kendini sürekli güncel tutan, yaratıcılığa yeni olanaklar sunan bir mecra olarak pazarlama dünyasında yerini aldı. Açıkhava mecrasından yararlanan reklamveren, reklam ajansı ve medya planlama şirketlerinin doğru ve yaratıcı işlerinin ödüllendirilmesi ve bu türden çabaların desteklenmesi bakış açısıyla düzenlenen A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması 10. Yıl Ödülleri 28 Mart 2022’de Divan Kuruçeşme’de sahiplerini bulacak.

Konusu reklam ve mecra olan yarışmalarda genellikle yaratıcılar ödüllendirilir. A Awards’ta reklamveren, reklam ajansı ve medya planlama şirketlerinde o iş için çalışan kişilerin tümünü ödüllendirmeyi hedef alan bir yaklaşım benimsendi ve bu doğrultuda sürdürülüyor.

2020 yılında yaşamaya başladığımız dünyanın ve dolayısıyla iletişim sektörünün koşullarını tümüyle etkileyen pandemi diğer mecralar gibi açıkhavanın da uzun bir süre durağanlaşmasına neden oldu. Bu nedenle açıkhavadaki işlerin niteliği ve yaratıcılık düzeyi de olumsuz etkilendi. Olumsuz pandemi koşullarına karşın, açıkhava iletişim sektöründeki yerini koruyor, 2021 yılında ciro ve nitelikli iş küçülmesini hızla onarıyor ve büyüyor. Umuyoruz bu yılın A Awards ödülleri bu dönemin sona ermesi ile eski ışıltılı yaratıcı açıkhava işlerinin artmasının başlangıcı olur.

Tümüyle yenilenen ve özel atmosfere sahip bir mekan haline gelen Divan Kuruçeşme ilk kez böyle bir ödül törenine sahne olacak. İletişim sektörünün çalışanlarını 28 Mart 2022 Pazartesi akşamı A Awards 2022 ödül törenine bekliyoruz.

 

Önder Dalkıran
Arvak Açıkhava Reklamcıları Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlandı.