7/24 seyircimizin yanındayız

Zorlu Ailesi tarafından kültür sanatın dönüştürücü gücüne olan inançla açılan Zorlu PSM, 2013 yılından bu yana yenilikçi vizyonuyla İstanbul’un ve ülkemizin kültür sanat hayatına yön veriyor. Bugüne kadar dünya çapında pek çok etkinliği ve sanatçıyı, 3 milyondan fazla sanatseverle buluşturduk. Geniş içerik yelpazemiz sayesinde farklı kitlelere ulaşarak bir performans sanatları merkezinden beklentiyi de bir adım ileri taşıdık. Önümüzdeki dönemde nitelikli kültür sanat etkinliklerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için planlarımızı yapmaya devam ediyor, bir yandan da kurumumuz ve sektörümüzün geleceğini daha sürdürülebilir kılmak için çalışıyoruz.

Sezon programında yılda 1200’den fazla etkinliğe yer veren bir kurum olarak pandeminin daha ilk haftasında 400 etkinliğimizi iptal etmek durumunda kalmıştık. Bu anlamda pandemi, kültür sanat ve eğlence sektörünün farklı gelir modelleri, çalışma sistemleri ve çok paydaşlı iş yapış biçimlerine olan ihtiyacını net bir şekilde ortaya koydu. Biz de dijital girişimlerimiz ve iş ortaklıklarımız ile sanatseverlerle bağımızı güçlendirmeye odaklanıyoruz. Gelecek planlarımızı yaparken fiziksel ve çevrim içi ayrımındansa, nasıl yeni keşif alanları yaratabiliriz sorusuyla hareket ediyoruz. Pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz PSM Online yayın platformumuz, Karnaval platformlarından dinlenebilen dijital radyomuz Vestel PSM Radyo ve dijital serilerle yepyeni formatlar yarattığımız YouTube kanalımız ile 7/24 seyircimizin yanında, hayatının içindeyiz. YouTube içeriklerimiz, çevrim içi konserlerimiz ve yeni projelerimizle erişim alanımızı genişleterek sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinden seyircilerimize ulaşabilir olduk. Sadece bu sezon çevrim içi işlerimizle 200’den fazla çevrim içi yayında, 36 milyon görüntülenmeyle 10 milyon saat sanatseverler ile beraberdik. YouTube kanalımız geçtiğimiz yıl 200.000 yeni abone kazandı. Yeni program formatları yaratıyor, eş zamanlı farklı seriler üretiyoruz. Bir içeriği salonda izlemekle dijitalde izlemek birbirinden farklı iki deneyim olduğu için dijitalde ürettiğimiz her içeriği, farklı tekniklerle çekiyor, özel olarak kurguluyoruz. 

Ses kültürünün yükselişte olduğu bu dönemde, Vestel sponsorluğu ve Karnaval Medya Grubu iş birliği ile mart ayında hayata geçirdiğimiz Vestel PSM Radyo’da sezon boyu PSM sahnelerinde görmeye alışkın olduğumuz isimlerden oluşan müzik seçkisinin yanı sıra 10 farklı özel radyo programımız da bulunuyor. Ayrıca mecralarımızı hibrit şekilde kullanıyor, eş zamanlı farklı kitlelere ulaşıyoruz. PSM Online’da canlı yayınladığımız bir konseri aynı zamanda radyomuzdan da yayınlayabiliyoruz. 

Zorlu PSM olarak çok geniş skalada sanatsever kitlemiz var. Bu kitle içerisinde gençler kuşkusuz çok önemli bir yer tutuyor. Genç seyircilerin her daim salonlarımızda yerinin olması amacıyla “Son Dakika Koltuğum” projesini yürütüyoruz. Akbank’ın Tosla uygulaması ile iş birliğinde olduğumuz projede, Tosla uygulamasına kaydolan öğrenciler, Toplum Gönüllüleri Vakfı’na 1 TL’lik sembolik bir katkı sağlayarak o günün etkinliklerine girebiliyor. Salonlarımızın özlediğimiz günlere dönmesiyle birlikte, gençlerle bu uygulamamız üzerinden buluşmayı sürdürmeye devam edeceğiz.

Bunların yanında şimdi, pandemiyi kabullenerek yaşamaya başladığımız yepyeni bir sürece giriyoruz. Steril ve güvenli bir deneyim ortamı yaratmak için yönetmeliklerdeki kuralları harfiyen uygulayarak Zorlu PSM’nin sevilen açık hava alanı Vestel Amfi’de konserden stand-up gösterilerine geniş bir etkinlik yelpazesi ile seyircilerimizi ağırlamaya başladık. Sanatseverlerin etkinliklere katılmayı heyecanla beklediği bu dönemde, sektörümüzde yenilikçi iş modellerinin gelişmesi için tüm paydaşların bakış açısının değişmesi kritik önem taşıyor. Sanatçısından müzisyenine, menajerinden mekanına geleceğimiz için ortak akıl yürütmemiz gerekiyor. Hep birlikte daha sürdürülebilir yeni bir kültür sanat deneyimini yaratabileceğimize inanıyorum. 

Filiz Ova

Zorlu PSM Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.