Site icon Campaign Türkiye

5G, oyun sektörüne katkı sağlayacak

Espor tüm zamanların en hızlı büyüyen spor dalı olarak gösteriliyor. Dünyada espor pazarının büyüklüğü 1.08 milyar dolar. Önümüzdeki 3 yılda espor ekonomisinin 1.61 milyar dolara yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Espor dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün büyüyor ve bu durum, oyun pazarı rakamlarına da yansıyor. Bugün Türkiye, oyun pazarında 880 milyon dolar gelir ile MENA Bölgesi’nin lideri konumunda. Bu sektörün hızlı büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz. Vodafone FreeZone olarak, bu geniş ekosistemin büyümesine destek olmak ve ülkemizde esporun gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Yaptığımız iş birlikleriyle de oyunculara fayda sağlayacak, esporu geliştirecek projelere imza atıyoruz. Oyun ve espordaki gelişimin en büyük destekçilerinden biriyiz. 

Espor pazarına 5 yıl önce girdik. Bu süreçte yaklaşık 31 milyon TL’lik yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yılda bu yatırımımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hem Vodafone’lu müşteriler için sunduğumuz Gamer ek paketleri hem de yeni gelen genç müşterilere sunduğumuz FreeZone Gaming portföyümüz ile gençlere internetinden yemeyen uygulamaların yanı sıra her ay oyun dünyasına ait hediyeler kazanma şansı sağlıyoruz. Gaming portföyümüzle 2018 yılından bu yana 1 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştık. Gaming uygulamaları için verdiğimiz sınırsız GB’ların yanı sıra FreeZone’a gelen müşterilere birçok oyun platformunda geçerli bedava oyun içi maddi destek veriyoruz. 2018’den bu yana 1,5 milyon TL değerinde destek verdik. 

Espor alanında bugüne kadar pek çok sponsorluk da yaptık. 2017’de esporun en güçlü takımlarından Bahçeşehir SuperMassive eSports iş ortaklığıyla ilk adımı attık. 2018’de Riot Games ile daha kapsamlı ve daha büyük bir adım atarak, ülkemizdeki en büyük profesyonel espor ligi Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’ne isim sponsoru olduk. Riot Games’in Türkiye’de isim hakkı verdiği ilk firmayız. Bu yıl da sponsorluğumuzun 4. yılını kutluyoruz. 2019 sonunda Türkiye E-Spor Federasyonu’nun düzenlediği ilk resmi espor turnuvası TESFED Vodafone FreeZone Türkiye Kupası’na ismimizi verdik. Yine bu yıl Riot Games ile 4 yıldır süren iş birliğimizi şirketin yeni mobil oyunu Wild Rift ile genişlettik. Wild Rift, geçen yıl mobil oyun dünyasına giriş yapan popüler bir oyun. Halihazırda gençlere hediye olarak verdiğimiz oyun faydalarına, FreeZone’luların paketlerinde bulunan ve kotadan yemeyen oyun uygulamaları yönüne, hiçbir ücret değişikliği olmadan “Wild Rift” oyununu ekledik. Diğer yandan FreeZone’luların oyun deneyimini de iyileştirmeye devam ediyoruz. Yeni nesil kapsamamızla mevcut mobil altyapımızı daha hızlı, daha esnek ve gecikme süresi daha düşük bir hale getirdik. Sunduğumuz Garantili Bit Hızı özelliğiyle, şebekemizde önceliklendirilen FreeZone’lular “Wild Rift” oyununu en düşük ping garantisiyle oynayabiliyor.

Dünyada 5G’ye geçen ülkelerde yapılan ilk uygulamaların yoğunlaştığı sektörler arasında oyun ve eğlence de var. Düşük gecikme süresi ile 5G oyun sektörünün gelişimi için önemli bir etkide bulunacak. Vodafone Türkiye olarak biz de bu yöndeki pilot uygulamalarımıza şimdiden başladık. Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye’nin ilk 5G Wild Rift Mobil Turnuvası’nı düzenledik. Turnuvamız hibrit bir düzende gerçekleşti. 4 takım halinde 20 kişi yarıştı. Takım kaptanları Riot Games Espor Sahnesi’nden, 16 gönüllü ise pandemi tedbirleri kapsamında evlerinden katıldı. Espor Sahnesi’ndeki takım kaptanları oyuna 5G üzerinden bağlandı ve 5G uyumlu cihazlarla oyunu oynadı. Turnuvayı 5G üzerinden canlı yayınladık. Eylül ayının başında da Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi 2021 Türkiye Büyük Finali’nde ana yayın öncesi 5G üzerinden bir kulis yayını yaptık. 

Yayınımız, Thaldrin isimli gaming influencer’ının Twitch kanalı üzerinden yapıldı. “Backstage Pass” konseptiyle gerçekleştirdiğimiz yayınla tüm LoL severlere bilet sahibi olup etkinliğe gelinse bile 5G sayesinde normalde ulaşamayacakları eşsiz bir deneyim ulaştırdık. Yayın sayesinde kulis, sahne, takımların soyunma odaları gibi pek çok alana erişim sağladık. Ayrıca, 5G’nin sunduğu avantajları anlattık. 

Meltem Bakiler Şahin

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version