Site icon Campaign Türkiye

Zorlayıcı hedefler koyduk

Migros olarak, sürdürülebilirlik çalışmalarımızı yıllar öncesinden başlatarak iş yapış şekillerimizin odağına aldık. 60 bin çalışan, 20 bin çiftçi, 3 bin tedarikçiden oluşan büyük ekosistemimizin omurgasını bu vizyonumuz oluşturuyor. Karbon net sıfır yolunda somut adımlarla ilerliyoruz. İyi Gelecek Planımız doğrultusunda karbon, su ve gıda atıkları başlıklarında 3 önemli konuda 2030’a endeksli zorlayıcı hedefler koyduk. Türkiye’nin karbon ayak izini ölçen ve azaltan ilk gıda perakende şirketiyiz. 

Mağazalarımızda metrekare başına günlük karbon salımını 6 yılda %38 azalttık. Bu yıl karbon ayak izimizi azaltma hedefimizde çıtayı yükselttik. Fiziki büyümemize rağmen, elektrik ve soğutucu gaz kaynaklı, mutlak karbon salımımızı Bilime Dayalı Hedefler (SBT) doğrultusunda 1,5 ºC senaryosu ile uyumlu olarak %42 azaltma hedefimiz var. Ayrıca gıda imha oranlarımızı %50, satış metrekaremiz başına su kullanımımızı %10 azaltma hedeflerimiz var. 

Bütün değer zinciri üzerine Gıda Geri Kazanım Hiyerarşisini dikkate alarak model kuruyoruz. Organik atıkları biyogaz ve komposta dönüştürüyoruz. Tüm operasyonel geliştirmeler ve bağışlarla 3 yılda yaklaşık 50 milyon öğünlük gıdayı kurtardık. Yerelden alınan ürünlerin aynı bölgede satışını önceliklendirerek hem yerel ekonomiye katkı hem de karbon emisyonunun düşmesini sağlıyoruz.

Tüm adımlarımızı sürdürülebilirlik modeline göre kuruyoruz. Bu yıl sürdürülebilirlik raporumuzu gıda perakende sektöründe bir ilk olarak “Entegre Rapor” formatında hazırladık. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin ilk yayınlandığı 2014 yılından bu yana, endekste aralıksız yer alan tek gıda perakendecisiyiz. CDP’de üç kez İklim Liderleri, bir kez Su Liderleri arasında yer aldık. Bu alandaki çalışmalarımız Financial Times’ın sürdürülebilirlik platformunda global örnek gösterildi.

Sürdürülebilirlik alanında da dijitalleşme, yapay zeka, robotik mühendislik bileşenlerinden oluşan yeni teknolojiler ve iş modelleri geliştiriyoruz. Kendi geliştirdiğimiz otomatik sipariş sistemiyle öğrenen akıllı bir algoritma üzerinden doğru miktarda stoklama yapıyoruz. Bu kapsamda TARO ve VAMO gibi yenilikçi uygulamaları sistemlerimize entegre ettik. Yapay zeka teknolojilerinin en güçlü kollarından biri olan görüntü işleme teknolojileriyle ürünlerin kasa doluluk oranlarını ve tazelik süreçlerini kontrol ediyoruz. 81 ilde mağazalarımızın yanı sıra online kanallarımız da Migros Yemek gibi yeni hizmetlerle genişliyor. Migros Deniz Market’te “İnsansız teslimat araçları” ve “Deniz üstü bulut mutfak” gibi yenilikçi kanallarda inovatif çalışmalar hayata geçirdik. Migros Up aracılığıyla girişimcilik ekosistemine destek veriyor, ortak inovasyon projeleri geliştiriyoruz. 

Tüketici geleceğe yatırımdan çok bugün burada sağlanan faydayı görmek istiyor. Tüketicilerin sürdürülebilirlik algısını incelemek için ThinkNeuro ve NielsenIQ ile bir araştırma gerçekleştirdik. Bağ kuramadıkları olgularla iletişim tüketiciye ulaşmıyor. Sürdürülebilir ürün “doğal içerikli, organik ürün” ve “kaliteli ve güvenilir içeriğe sahip ürün” olarak algılanıyor. 

Çevre bilinci ve farkındalığının artırılmasını sağlayan sosyal sorumluluk projelerimizle gelecek nesillere daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlıyoruz. Plastik kullanımının azaltılması taahhüdümüz kapsamında operasyonel iyileştirmelerle 1 yılda 247 ton plastik atığın önüne geçtik. Poşetsiz Alışveriş Hareketi’ni başlattık. İşlem başına poşet kullanımı önceki yıla kıyasla %21 azaldı. Tüketicilerimize teşekkür etmek üzere Ege Orman Vakfı aracılığıyla Manisa’ya toplam 576 bin fidan diktik. Özgün markalı ürünlerimizin ambalajlarını analiz ederek, içerik ve geri dönüşüm oranlarını iyileştirmek üzere Migros markalı bulaşık deterjanlarının ambalajlarında %25 oranında geri dönüştürülmüş pet kullanımına başladık. Ayrıca, içecek ambalajları karşılığında Money puan verilen depozito makinesi ve deterjan yeniden dolum makinesi gibi yenilikçi çalışmalarımızla müşterilerimizle birlikte plastik ayak izini azaltırken hem doğanın hem de müşterilerimizin kazanmasını sağlıyoruz. 

Ahu Başkut Alyanak

Migros Ticaret A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü ve  Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version