“Zor da olsa farklı işler yapmaya devam ediyoruz”

Bu ay “İstanbul Dışı” bölümümüzün konuğu Gaziantep’ten MB Creative oldu. Sadece Gaziantep’te değil, farklı lokasyonlarda da projelerine devam eden MB Ajans Başkanı Murat Balcı ile konuştuk.

Merkezi İstanbul’da olan ajanslar görmeye alışığız belki ancak bu defa bir değişiklik oluyor ve merkezi Gaziantep’te şubeleri ise İstanbul ve İzmir’de olan bir ajansla tanışıyoruz.İstanbul dışı sayfamızda bu defa Gaziantep’ten MB Creative konuk oluyor. Merkezi Gaziantep’te olan ancak İstanbul’da, Denizli’de ve Niğde’de bile projeler üretiyorlar. MB Creative Ajans Başkanı Murat Balcı ile 2012 yılından beri faaliyet gösteren ajans hakkında konuştuk.

Burak Becan Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?
Murat Balcı
Ajansımız 2012 yılının Ocak ayında hizmet vermeye başladı. Eskiden her yapılan reklamlarda mutlaka bir yorumum olurdu; bunun rengi niye böyle, bak burada şu söz iyi olurdu diye hep eleştiri yapardım. Tabi ajansı açtıktan sonra yaratıcı çalışmalar yapmaya başladık. Hangi reklam alanında olursa olsun kreatif düşünüp farklı işler ortaya koymaya çalıştık. Klasik reklam kampanyalarını zaten herkes yapıyor. Gaziantep’te zor da olsa farklı isler yapmaya devam ediyoruz. Billboardlara gerçek halı asmak gibi bir de çılgınlığımız oldu. Özellikle yeni açılan markaları büyütmek bizim için daha keyifli. Kurumsal kimlik, web sitesi, açık hava reklamları, şube açma, yazılı dokümanlar ve sosyal medya takibi bizim yaptığımız ana işler. Bazen de müşterilerimizin şube ya da bayi toplantılarına katılıp onlara reklam ve yatırım danışmanlığı veriyoruz.

Burak Becan Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Murat Balcı
Ne olsa yaparız diyen ajanslar hep kaybetmiştir. Bizim maalesef hiç müşterimiz yok evet; çünkü birkaç günde onlarla dost oluyoruz. Bu bölgemizin sıcak ve samimi oluşundan. Sonrasında uzun süre reklam danışmanlığı yapmaya devam ediyoruz. Bir firmanın kurumsal kimliğini, kataloğunu, iş yeri veya şubenin tüm reklam dekorasyonunu (yani tabela yönlendirme, masa üstü kullanılan maktuu evrakları, acık hava reklamları, tanıtım filmleri, promosyon, ve çok ısrar edilirse açılış organizasyonu da) yapıyoruz. Bunların dışında kalan yapmadığımız işleri ise meslektaşlarımıza yönlendiriyoruz.

Burak Becan Ajansın merkezi Gaziantep’te; şubeleri ise İzmir ve İstanbul’da. Normalde bunun tam tersi bir yapı görüyoruz. Bu yapıdan bahsedebilir misiniz?
Murat Balcı
Yıllar önce ‘eğer reklamcılık artık mesleğim olacaksa bunu profesyonel olarak yapmam lazım’ dedim kendi kendime ve İstanbul’da özel bir okulda 1 yıl eğitim gördüm. Öğrendiğim bilgileri Gaziantep’teki firmalara aktarmaya çalıştım. 2012 yılında şirketi kurduğumuzda eski reklam hocalarım ve meslektaşlarım ile görüştük. Ve hemen Beyoğlu’nda ilk şubeyi açmış olduk. Hemen hemen her ay ziyaret ettik ve çalışmalar yürüttük. Tabii oradaki çalışan dostlarımız, ortaklarımız aynı zamanda reklam dünyasında önemli işlere imza atan kişilerdi. Sonrasında kısmet oldu yazılım ve web işlerimizi yürütmek için İzmir şubemizi de 2017 yılında açtık. Orada bizimle beraber uzun yıllar çalışan arkadaşımız ortağımız oldu ve yaratıcı web siteleri yapmaya başladık.

Burak Becan Merkezi İstanbul’da olmayan bir ajansın ne gibi avantajları ve dezavantajları var?
Murat Balcı
Siz yerel bir reklam ajansısınız ve ulusal işler yapmışsınız, gidip bir markaya yeni bir logo yapacaksınız 1000 lirayı çok buluyorlar; ama İstanbul’dan gelen bir ajans 10.000 lira diyor ve buna itiraz etmeyip hemen yaptırıyorlar. O bakımdan biz kesinlikle fiyat konusunda netiz yani verdiğimiz rakamı bize vermiyorsa müşteri, kesinlikle çalışmıyoruz. Maalesef burada da bir batı hayranlığı var; İstanbul ajanslarının çalıştığı çok fazla marka var. Randevu bile alamıyoruz bazen, ama üzülmüyoruz sabırla bekliyoruz er geç bizi bir yerlerden duyup bize dönecekleri günü bekliyoruz. İstanbul ve İzmir şubelerinin olması müşterileri cezbediyor çoğu zaman ve bu da bize olan güveni az da olsa artırıyor; yani “evet bu ajanstan güzel iş çıkar” diyebiliyorlar.

Burak Becan Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Murat Balcı
Gaziantep’ten Tekirdağ’a, Kayseri’den Hakkari’ye kadar birçok şehirde işler yaptık. En az 7-8 şehirde çözüm ortaklarımız var. Ayrıca şirketimiz büyük bir STK’nin icra kurulu üyesi. Derneğin Türkiye geneli il başkanlıkları olduğu için oralardan çözüm ortakları da bulabiliyoruz. Takım arkadaşlarımız başarılı ve dinamik bir yapıya sahip ve her işi layığı ile yapmaya çalışıyoruz. Bizim özel bir yapımız var; bir işi aldığımızda ya da yeni marka çalışması içerisine girdiğimizde en az 1 hafta o firmayı veya markayı inceliyoruz, rakip analizleri yapıp ürünü tanımaya çalışıyoruz ve ondan sonra işe başlıyoruz. Ekip arkadaşlarıma güvenirim.

Burak Becan MB Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?
Murat Balcı
Zorlanmıyoruz, desek yalan olur. Çok iyi araştırma yapıyoruz. Gaziantep’te maalesef bu meslekte uzmanlaşan çok az kişi var ve şehrimizin yapısı biraz farklı. Yeni bir personel aldığımızda ona ciddi emekler veriyoruz işi öğrendiğinde ise olumlu dönüşler alıyoruz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.