Zoom’un koronavirüs pandemisi sırasında geliri %169 arttı

Pandemi sürecinde kullanıcı sayısını 10 milyondan 300 milyona kadar çıkaran Zoom 2020’nin birinci çeyrek rakamlarını açıkladı. Zoom’un ilk çeyrekte elde ettiği gelir geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 169 artarak 328.2 milyon dolar oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın dört bir yanında on milyonlarca kişi evden çalışmaya başlamış durumda. Bu da Zoom’un popülaritesini ve kullanılabilirliğini önemli ölçüde artırmış durumda.

Zoom 2020’nin ilk 3 ayında 328.2 milyon dolar (2.2 milyar TL) gelir elde etti. Bununla birlikte  Zoom’un ilk üç ayda elde ettiği gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 169 arttı. Zoom’un bu mali yıldaki toplam gelir beklentisi ise 1.8 milyar dolar.

Açıklanan mali tablo, Zoom’un hisselerinin yükselmesini de sağladı. Şirketin hisse senedi uzun vadeli işlemde yüzde 3 artışla 213.6 dolara ulaştı. Sadece 14 ay önce, halka arz sırasında bu fiyat 36 dolardı. Böylece Zoom’un şu anki piyasa değeri, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda dibe vuran ABD’nin en büyük dört hava yolu şirketinin toplamından 59 milyar dolar daha fazla oldu.

Şirketin patronu ve 9 yıl önceki kurucularından olan Eric Yuan, “Zoom’un dünya çapında bu kadar benimsenmesi açıkçası bizi şaşırttı” diye konuştu. Zoom’un büyümesinin kısa süreli olması beklenmiyor. Temmuz ayında sona erecek olan izinde bulunduğumuz ikinci mali çeyrekte, gelirin 500 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Şirketin mali yılın sonundaki gelir beklentisi ise 1.8 milyar dolar. Bu, 662.7 milyon dolar olarak gerçekleşen geçen mali yıl gelirinin yaklaşık üç katına denk geliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.