Zihinlerinizi onlara açabilecek misiniz?

M/SIX People Direktörü Halima Khan, sektörün nöroçeşitliliği neden kabul etmesi ve benimsemesi gerektiğini gösteren öncü bir staj programından alınan dersleri anlatıyor.

Dünya, otizm konusunda daha bilinçli hale geldikçe ve daha çok insana teşhis kondukça, bunun aslında daha yaygın bir durum olduğunu kabul etmeye başlıyoruz. Otizmin birçok nüansı var ve her birinin bireyler üzerinde farklı etkileri oluyor. Daha fazla farkındalık olması ve daha fazla insanı desteklemek için düzenlemeler yapılması harika olsa da sektördeki otizmli insanlara sunulan fırsatları iyileştirmek için neler yapabileceğimizi düşünmenin zamanı geldi.

2018’de, M/SIX’in eski CEO’su ve Ambitious about Autism’den Alistair MacCallum, hayır kurumuyla ortak oldu ve bir staj programı başlattı. M/SIX, nöroçeşitliliği aktif olarak desteklemek ve genç otistik yetişkinlerin potansiyelini ortaya çıkarmak için tasarlanmış bir program başlatan ilk medya ajansı. 2021’e hızlı bir şekilde girerek nöroçeşitliliğe daha fazla zaman ayırmaya devam ediyoruz. Bu yaz da staj planımızın üçüncü yılına girerken, sektöre kapılarını ve zihinlerini bu yetenek havuzuna açmaları için sesleniyoruz.

Neden otizm?

Endüstri, cinsiyet, etnik köken ve sosyal hareketlilik gibi alanlarda ilerleme kaydetmeye devam ederken M/SIX, nöroçeşitlilik için hâlâ çok az anlamlı eylem olduğuna inanıyor. Yedi kişiden birinin, yani İngiltere’deki insanların %15’inden fazlasının birbirinden farklı nörolojik durumları olduğu ve otizm spektrumunda yaklaşık 700.000 kişinin olduğu tahmin ediliyor, ancak Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre; otistik yetişkinlerin yalnızca %22’si maaşlı bir işe sahip.

Endüstri olarak nasıl yardımcı olabiliriz?

Yıllar içinde her bireyin kendi gereksinimleri olduğunu fark ettik. Ayrıca iş yerimiz ve dolayısıyla çalışanlarımız üzerindeki inanılmaz olumlu etkisine de tanık olduk. Bu da verdiğimiz sözü daha da ileri taşımak ve başkalarını, bunu kendi kuruluşlarına getirmeye teşvik etmek için bizi yüreklendirdi.

Sonuç olarak hepinizi benzer fırsatlar sunmaya teşvik etmek amacıyla sektördeki diğer kişilerle paylaşmak istediğimiz çok şey öğrendik.

Esneklik

Geçen yıl, reklam dünyasını uzaktan çalışmaya ve kalıcı olan yeni esnek çalışma modellerini benimsemeye zorladı. M/SIX olarak tüm çalışanlarımızın bu esneklikten yararlanmalarına ve kendilerine uygun bir çalışma düzeni sürdürmelerine izin verdik. Bu da özellikle stajyerlerimiz için çok uygundu. 

Çalışma ortamının uyumlu hale getirilmesi

Daha önceki staj dönemlerimizde duyusal hassasiyetlere dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bu nedenle ajans koşuşturmacasından uzak, müzik olmayan sessiz alanlar oluşturduk. Tüm stajyerlerimize her gün belirli bir yerde kalıcı çalışma masaları sunuluyor, böylece işe yarayan bir çalışma rutininin tadını çıkarabiliyorlar.

Yönetici eğitimi

Nörotipik olmayan yetenekleri yönetmede destek ve rehberlik sunarak, güçlü yönlerini belirlemelerine yardımcı olmak ve kendilerine daha az güven duydukları  alanlarda gelişmelerine yardımcı olmak için yöneticilerimizle birlikte çalıştık. Ayrıca herkesin erişebileceği yeni bir kurum içi eğitim platformu olan ‘Working the M/SIX Way’i geliştirme sürecindeyiz.

Araçlar ve platformlar

Sadece nörotipik olmayanlara değil, tüm personele özel yazılımlar sunduk. Sesi metne dönüştürmek, toplantıları tekrar izlemek üzere kaydetmek veya doğru bir şekilde e-posta oluşturmaya ve doğru iletişim kurmaya yardımcı olacak araçlar kullanmak için Microsoft paketini kullanıyoruz. Ayrıca bazı kişilerin tercihi olan renkli kağıt gibi kırtasiye malzemeleri ve araçları da sağladık, ekran yerine kağıt üzerinde okumayı tercih edenler için ev yazıcıları da hazır hale getirildi ve çalışanlar için ekstra monitörler verildi. 

Kârın ötesinde yenilik

M/SIX, çeşitli yetenekleri desteklemekten gurur duyuyor ve bunun tüm faaliyetlerimizde görünür olmasını sağlıyoruz. Geçen yıl çeşitliliği teşvik etmek; herkese çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığın önemini anlatabilmek için M/SIX ve The&Partnership genelinde merkezi danışma kurulu The Collective’i başlattık. Ajans genelinde çeşitli yetenekleri işe almak, elde tutmak ve onları teşvik edebilmek için süreçlerimizi değiştirdik.

Psikolojik olarak güvenli bir ortam yaratmak

M/SIX olarak programı yürüttüğümüz üç yıl içinde, sadece harika yeni yetenekler bulmakla kalmadık, aynı zamanda programın, ajansın çalışma kültürüne getirdiği güce de tanık olduk; personelin birbirinden daha çok şey öğrenmesi ve birbirlerini dinlemeye teşvik etmesi gibi… İşe alım süreçlerimizde daha düşünceli ve açık davranarak, psikolojik olarak güvenli, destekleyici bir iş yerini teşvik ettik ve şirket moralinin de yükseldiğini gördük.

Otizm hakkında Ambitious ile ortaklaşa stajımızı yürüttüğümüz yıllar boyunca ajans olarak birçok şey öğrendik. M/SIX olarak yürüttüğümüz bu program aracılığıyla yalnızca pek çok yetenekli insanı aramıza katmakla kalmadık, aynı zamanda farklılıkları ne olursa olsun herkesi destekleyen ve onların gelişmesine yardımcı olan kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratabileceğimizi öğrendik.

Halima Khan

M/SIX People Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.