Zamana, konuma ve verilere göre kampanya…

7 yıl önce

0

Günümüzde Dijital OOH’da artık network optimizasyonu üzerinden kampanya planları yapılmaktadır.

Dijital dünyada müşterinin çok yönlü ihtiyaçlarını karşılamak ve iletişimi maksimum boyutta interaktif olarak yapmak mecraların birincil hedefi. Bunun için dünyada Dijital OOH alanında faaliyet gösteren şirketler dinamik ve kreatif içerik hazırlayarak zamana, mekana ve verilere göre kampanya tasarlamaktadır. Örnek olarak bir tekstil markasını düşünelim, Dijital OOH ünitesinin önünden geçen biri mağazanın hangi saatlerde hangi kampanyası olduğunu ve mevcut konumuna göre en yakın mağazanın nerde olduğu ile ilgili bir bildirim alabilir. Bu bildirim sayesinde dikkatini o mağazaya yönlendirebilir ve söz konusu dijital raketteki bilgilerle işlem yapabilir. Online telefonu ile bağlantı kurar veya raket üzerindeki verilere bakarak en beğendiği ürünün kendi lokasyonuna en yakın mağazadaki stok durumunu öğrenir ve ona göre hareket edebilir. Bu bilgi çerçevesinde yine dijital raket üzerinde stokta beğendiği ürünün kendi üzerinde nasıl göründüğünü test edebilir arzu ediliyorsa hedef grup seçilebilir.

Dijital touch screen, dijital raket, Snapchat gibi uygulamalarla aynı zamanda kampanya aralığı, stok durumu kendi kreasyonu ve en sevdiği ürün bilgisini paylaşımını sosyal medyada Facebook, Twitter, WhatsApp gibi uygulamalarla akıllı telefonlar üzerinden sağlayabilir. Çok yönlü bu iletişimi analog afişlerin içine yerleştirilen beacons (sanal para) çipleriyle zenginleştirerek hedef kitlenin bonus kazanmasına da destek sağlayabilir. Dolayısıyla interaktif/ çok yönlü bir iletişim gerçekleşir.

İnsanların çoğunun mobil ve bilginin 7/24 ulaşabilir olduğu bir ortamda mecra- ajans -müşteri ilişkisinde farkındalık yaratarak Dijital OOH platformunu en verimli şekilde kullanmak son derece önemli ve çok bacaklı bir işbirliği gerektirmektedir.

 

Serap Yakın
Arvak Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.