artwork

Z kuşağı ne tür pazarlama kampanyalarına yanıt veriyor?

1 sene önce

0

World Advertising Research Center (Warc) ve Royal Mail Marketreach tarafından yapılan araştırmaya göre; Z kuşağının doğrudan posta pazarlama kampanyalarıyla ilgilenme olasılığı daha yüksek.

‘Doğrudan Posta ile Etkinliği Sürdürme’ adlı rapor, Warc’ın veri tabanında 2016 ve 2020 yılları arasında yayınlanan ve ana medya olarak veya marketing mix’te doğrudan posta kullanan 218 İngiltere kampanyasına dayanmaktadır.

Genel olarak araştırma, doğrudan posta (eve teslim edilen fiziksel posta) kullanan kampanyaların %35’inin, tüm pazarlama kampanyalarında İngiltere ortalaması için yalnızca %23’lük bir ROI avantajı kaydettiğini buldu.

Rapor, doğrudan postanın fiziksel yapısını bunun temel nedeni olarak görüyor ve ortalama %95’lik bir etkileşim oranıyla okuyucuların hem duyusal hem de zihinsel anlamda dikkatini çektiğini söylüyor.

Warc Araştırma Editörü Amy Rodgers: “Son on yılda yaşanan dijitalleşme, doğrudan postayı gelişmekte olan platformların gölgesine itti ancak tüketici ilgisine yönelik artan talepler, pandemi tarafından yeniden şekillendirilen iş süreçleri ve toplumdaki temel eğilimler dolayısı ile doğrudan postanın yeniden değerlendirilmesinin zamanı geldi.

Doğrudan posta kullanan kampanyaların, ROI ve gelir gibi etkinlik metrikleri üzerinde kayda değer bir etki yarattığını gösteren bu araştırmayla birlikte, son 18 ayda yaşananlar, kanalın potansiyeline ışık tuttu.” dedi.

Yine de fiziksel postanın en popüler olduğu zaman, dijital olarak yetiştirilen Z Kuşağı’na denk gelir (1997 ile 2012 arasında doğmuştur).

Raporda verilen bilgiler, Gen Z dijital iletişimle büyüdüğü için fiziksel postanın ilgilerini çektiğine işaret ediyor.

Anket yapıldığında 10 katılımcıdan yaklaşık dokuzu fiziksel ve dijital pazarlamanın bir karışımını tercih ettiğini söyledi; %42’si doğrudan posta aldıktan sonra internette bir marka aradı; %84’ü internet üzerinden bir markayla etkileşim kurmak için postadan QR kodu taradı.

Royal Mail Marketreach Kıdemli Medya Planlamacısı Dan Jury: “Doğrudan posta iyi durumda. Kendi başına önemli bir dijital dönüşüm geçirdi, İngiltere’deki en büyük üçüncü medya kanalı olmaya devam ediyor, tam dönüşümlü stratejileri desteklemek için diğer kanallarla güçlü bir şekilde bütünleşiyor, iş büyümesinin ve ROI’nin kanıtlanmış bir itici gücü olmakla birlikte son derece güvenilir.” dedi.

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...