Z kuşağı daha fazla çeşitlilik istiyor

Quantilope tarafından aralık ayında yapılan bir araştırmaya göre Z kuşağı, Amerikan tarihindeki en çeşitli nesil ve alışveriş yaptıkları markaların kendilerini yansıttığını görmek istiyor.

Tüketicilere bu yıl kendilerini temsil etme söz konusu olduğunda markalardan ve eğlence şirketlerinden ne görmek istediklerini soran rapor; yaş, cinsiyet, cinsel yönelim ve ırk dahil olmak üzere farklı demografik yapılardan gelen 630 Amerikalı’dan gelen cevapları içeriyor.

Z kuşağı, araştırma boyunca markaların temsilcilik konusundaki çabalarını artırmalarını istediklerini açıkça belirtiyor. Örneğin, Z kuşağının %76’sı çeşitlilik ve kapsayıcılığın markaların ele alması gereken önemli bir konu olduğunu söylüyor. Y kuşağının %72’si, X kuşağının %63’ü ve Baby Boomer’ların %46’sı da bu konuda aynı şeyi düşünüyor.

Benzer şekilde, Z kuşağının yarısından fazlası (%51); Baby Boomer’ların %38’i, X kuşağının %42’si ve Y kuşağının %44’ü ile karşılaştırıldığında, markaların reklamlarında ve markalaşmalarında daha çeşitli oyuncu kadrosu ve g.rüntülere yer vermelerini istediklerini söyledi.

Z kuşağının %53’ü; Y kuşağının %45’i, X kuşağının %36’sı ve Boomer’ların % 38’ine kıyasla üst düzey liderlikte daha fazla çeşitlilik görmek istediklerini söyledi.

Quantilope’da araştırmacı olan, raporun başındaki Jenna Stearns; “Tüketiciler markaların sadece tanıtım amacıyla kapsayıcı olmaya çabalamasını istemiyorlar. Özgün ve tutarlı bir şey de görmek istiyorlar” dedi.

Yazın yaşanan Black Lives Matter protestosu ile son aylarda çeşitlilik ve kapsayıcılık, birçok markanın gündeminde en üst sıralara yükseldi.

Z kuşağı, adaletsizliklere karşı durmak için TikTok ve Twitter gibi platformlarda bu hareketlerin en ön saflarında yer aldı. Ancak, Z kuşağı tüketicilerine hitap eden markalar, sosyal adaleti desteklerken tutarlı da olmalılar. Z kuşağına gerçekten hitap edebilen markalarla ilgili Quantilope’un kıdemli araştırma danışmanı Steph Rand şu noktaya dikkat çekiyor: “Bu markalar, iletişimlerinde veya ürettikleri içerikte bu sorunları sürekli olarak bir öncelik haline getirdikleri için zirveye yükseliyor.”

Medya ve eğlence cephesinde, farklı izleyici temsilcilerinin katıldığı ankette verilen yanıtlar, Netflix ve Hulu gibi akış hizmetlerinin en iyisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca Z kuşağının, sosyal medyanın kendilerini temsil eden en önemli medya kaynağı olduğu konusunda hemfikir olduğunu anket sonuçlarında bir kez daha gördük.

Temsile ilişkin tepkiler de ırka, cinsiyete ve cinsel yönelime göre değişiyor. Bireyler; cinsiyetlerinin, ana akım medyada ve marka reklamlarında cinsel yönelim veya etnik kökenlerinden daha fazla temsil edildiğini düşündüklerini söylüyor.

2021’de tüketiciler, reklam ve medyada temsil edilen daha fazla engelli birey ve eylemlerle desteklenen daha özgün PR çalışması görmeyi umuyor.

Çeşitliliği ve kapsayıcılığı kutlamak için “kayda değer” bir iş yaptığı düşünülen markalar arasında Apple, Nike ve Google bulunuyor.

Campaign Editörü

Sabrina Sanchez

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.