Site icon Campaign Türkiye

YouTuber’lar artık videolarında satış yapabilecek

Instragram’ın YouTube benzeri yeni hizmeti IGTV‘yi duyurmasının üzerinden henüz bir gün geçti ama YouTube’un yeni hamlesi gecikmedi. Platform, içerik üreticileri olan YouTuber’ların videolarından para kazanmasını kolaylaştıracak yeni özelliklerini açıkladı.

Bu yeni gelişmelerle bundan böyle YouTuber’lar içeriklerinde ticari mallar satabilecek ve takipçilerine ücretli üyelik imkanı sunacak.

Şimdiye kadar video üzerinden alışveriş az sayıda beta kullanıcısında test ediliyordu ve yaygın değildi. Artık Amerika’da en az 10.000 aboneye sahip video kanal sahipleri de bu güncellemeden faydalanabilecek. E-ticaret platformu Teespring ile yapılan ortaklığın sonucunda kanal sahipleri, markalı tişörtler, telefon kılıfları, kupalar ve diğer öğeleri satabilecek.

Teespring, ürün başına sabit ücret alarak komisyon hakkını koruyacak. Yine de YouTube, içerik oluşturucuları için kazançlı bir fırsat olabileceğini söylüyor. Şirkete göre YouTuber Joshua Slice, 18 günde 1 milyon dolardan fazla kazandı.

YouTube ayrıca, içerik oluşturucuların kanallarına ücretli üyelik imkanına erişeceğini duyurdu. Bu özellik en az 100.000 abonesi olan her kanal sahibi için mevcut.

Son olarak platform bir de “Premieres” adında yeni bir özellik daha tanıttı. Premieres, YouTuber’ların canlı yayınlarında önceden kaydedilmiş bir videoyu da yayınlamalarına imkan tanıyor.

Kaynak: Mashable

Exit mobile version