YouTube yıldızlarından alınacak 4 ders

Hafta sonunda İngiltere, Alexandra Palace’ta 8 bini aşkın genç, sanal idolleriyle bir araya geldi. Dört yıldır devam eden Summer In The City etkinliği kapsamında bu yıl yaşanan izdihamı, Campaign UK, bazı YouTube yıldızları ve danışmanla konuşarak açıklamaya çalıştı.

Dergi, 4 yıl önce 600 kişinin katıldığı ve bu yıl 8000’e ulaşan katılımcı sayısıyla rekor kıran etkinlik sonrasında sanal yıldızlar, pazarlamacılar ve reklamverenler için dersler çıkardı.

İşte o tüyolardan bazıları:

YouTube’dakiler gerçek birer yıldız

En azından takipçileri için öyle. Genç kız ve erkekler (ki genelde kızlar) saatlerce kuyrukta bekleyip YouTube’da şöhret olan sanal idollerini görmek için zaman harcıyor. Bazıları hayranlarıyla buluşunca ağlıyor ve aşırı sevgi gösterisinde bulunuyor. Burada diğer platformlardan farklı bir durum var: hiçbir medya desteği olmadan bu kadar sevgi akışı sağlanıyor. Elvis Presley‘nin menajeri bile şarkıcının ilk konserlerinde kadınların çığlık atması için para ödediğini söylemişti.

 Medyaya hakimler

Birçoğu henüz 20’li yaşlarının başındalar ama YouTube’da yıllardır aktifler. Yeni hayranlara ulaşmak için birbirleriyle çalışmanın değerini biliyorlar, düzenli olarak video paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu ve bir markaya ne kadar değer kattığını biliyorlar. Görüştüğümüz birçoğu markalarla ortaklık yapmaya açık olduklarını ve bunun hayranlarını kaçırmayacağını söylüyor. Ama sadece güvendikleri ve bir şey katabilecek markalarla çalışacaklarını belirtiyorlar.

Saatlerce kuyruk bekledikten sonra YouTube fenomenleriyle tanışanların keyfine diyecek yok.

YouTube sıçrama tahtası değil

Bazıları kitap yazsa ya da radyo programı yapsa da YouTube hala bir öncekik. Televizyonu bir gelişme ya da ulaşılacak bir hedef olarak görmüyorlar. Şimdiden milyonlarca izleyiciye ulaşıyorlar ve TV yayıncılarının sağlayamayacağı bir özgürlüğe sahipler.

Medya ve reklam ajansları bu dünyaya dahil olabilir

Zoella ve A Sprinkle of Glitter gibi yıldızları bünyesinde barındıran yetenek ajansı Gleam Futures‘ın sahibi Dominic Smales, medya ajanslarının bu dünyada bir rolü olacağını söylüyor. Yeteneğin değerini marka için kuvvetlendirmekten bahseden Smales, henüz mecranın bu yönde emekleme döneminde olduğunu vurguluyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.