Site icon Campaign Türkiye

YouTube reklamverenlere ücretsiz yaratıcı danışmanlık veriyor

YouTube ile “önemli bir ön anlaşma” imzalayan reklamverenler ve ajanslar, Creative Works‘ün stratejistler, yapımcılar ve yönetmenlerden oluşan ekibinden ücretsiz hizmet alabilecek.

Yaratıcı danışmanlıkla çalışan reklamverenler, YouTube kampanyalarının sonuçlarını oluşturmalarına, test etmelerine ve analiz etmelerine yardımcı olabilecek bir ekibin (yaratıcı stratejistler, yapımcılar ve yönetmenler) desteğini alabilecek. Ekip ayrıca markaların YouTube TV, web sitesi, uygulama ve Shorts dahil olmak üzere YouTube’un çeşitli platformlarında çalışacak şekilde tasarlanmış kampanyalar geliştirirken en yeni Google AI araçlarını kullanmayı öğrenmelerine yardımcı olacak.

Teklif, Google’ın YouTube ve Creative Works teklifi dahilinde daha üretken ve analitik yapay zeka araçları geliştirmesiyle geldi. YouTube Direktörü Abigail Posner’a göre; yeni yetenekler arasında yapay zeka kullanılarak farklı reklam formatları ve varlıkları sunmak, en iyi uygulamaları ve yeni mesajlaşma fırsatlarını belirlemek, seslendirme oluşturmak ve video kesmek yer alıyor. “Ortaklık, müşterilerin medya stratejisine ilişkin tahminde bulunma zahmetini ortadan kaldırmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yaratıcı unsura daha çok odaklanabiliriz. Özellikle reklam performansının yarısından fazlası yaratıcı işe bağlı olduğundan, buna müşterilerimizin çok daha fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz.” diye ekliyor.

Creative Works bugüne kadar aralarında Volvo, eBay ve Dove’un da bulunduğu 150’den fazla markayla çalıştı.

Örneğin; eBay Motors, YouTube içerik oluşturucusu ve profesyonel sürücü Collete Davis’in sunduğu beş bölümlük, uzun formatta bir video serisi olan Between 2 Rides’ı oluşturmak için danışmanlık şirketiyle birlikte çalıştı. Creative Works, kampanya için bir dizi fragmanı ve kamera arkası görüntüleri öne çıkaran videoyu oluşturdu ve yapay zeka destekli video erişim kampanyalarıyla dağıttı.

YouTube, eBay Motors’un YouTube kanalının relansmanına da yardımcı oldu ve abone sayısını geçen yıl mayıstan eylül ayına kadar 700’den 37.000’e çıkardı. Seri, aynı dönemde toplam 9 milyon görüntüleme ve 200.000’den fazla izlenme süresi aldı.

Öte yandan Dove, genç yetişkinleri güzellikle daha iyi bir ilişki kurmaya teşvik etmek için yüz haritalama teknolojisini kullanan Toxic Influence videosu için YouTube’un Creative Works ekibine başvurdu. 2022’de mayıstan haziranın ortasına kadar yürütülen bir Google Brand Lift araştırmasına göre video; 6,2 milyon kişinin, Dove’u sosyal medyadaki toksik güzellik tavsiyeleriyle ilişkilendirdiği sonucuna ulaştı.

Posner, diğer örneklerin yanı sıra bu örneklerin yerel kampanyalar oluşturmak için doğrudan YouTube ile çalışmanın değerini gösterdiğini söyledi. “Gördüğümüz tüketime göre tüm farklı medya türlerine yöneliyoruz. YouTube’un yaratıcı bir bakış açısıyla sunduğu çeşitli fırsatlar bizi çok heyecanlandırıyor.” dedi.
Yine de Posner, “ajansların marka temsilcileri ve hikaye anlatıcıları olarak hiç bu kadar önemli olmadıklarını” savunuyor ve Creative Works’ün kampanyaları yürütmek için genellikle yaratıcı ajanslar ve prodüksiyon şirketleriyle iş birliği yaptığına dikkat çekiyor.

YouTube hangi reklamverenlerin teklif için kaydolduğunu paylaşmayı reddetti.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version