Site icon Campaign Türkiye

“Yılın Global En İyi Medya Ajansı olmak”

Campaign Global Agency of the Year Ödülleri’ne Yılın Küresel Medya Ajansı Ödülleri için son başvuru tarihi yaklaşırken Campaign, bir önceki medya ajansı kazananı Initiaitve Ajansı ile konuşuyor.

Şu anda beşinci yılına giren Campaign Global Agency of the Year Ödülleri, küresel ve bölgesel pazarlama liderlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendiriliyor. Süreç PwC tarafından denetleniyor.

Bu ödülleri kazanan ajanslar için bu kadar özel kılan şeyin ne olduğunu öğrenmek amacıyla Campaign, Avustralya’nın Medya Ajansı olan olan Australia’s Initiative‘in Global Genel Müdürü Sam Geer ile görüştü.

Campaign: Bu ödül, Initiative Australia’ya nasıl yardımcı oldu ve işi ne şekilde etkiledi?

Geer: “Gerçek şu ki, beğenseniz de beğenmeseniz de, sektörümüzde ödüller çok önemli. İtibarımız bizim değerimizdir; bize değer katan şeydir. İş açısından bakıldığında ödüller ve itibar çok önemlidir. Bir ajansın can damarı olan satış konuşmaları için bu kritik rol oynar. Kazanmıyorsanız kazanamıyorsunuz demektir.

“Sadece son atışınız kadar iyisiniz ve bunun gibi bir ödül, uygun olduğumuz her teklif listesine girmemiz anlamına geliyordu. Şu anda hem Avustralya’da hem de küresel olarak ekonomimizde büyük bir fark yaratıyor.

“Aynı zamanda yeteneklerimiz için de çok çekici bir teklif merkezi haline geldik; bunun gibi bir ödül, ciddiyet kazandırıyor ve kariyerinizin en iyi işini yapmak için buraya geldiğinizi kanıtlıyor.”

Campaign: Kazanmanın çalışanlar ve ekipler için ne anlama geldiğini düşünürsek, bu zafer ajansın kültürünü nasıl etkiledi?

Geer: “Ödülü kazandığımızı öğrendiğimizde inanılmaz bir zamanlamaydı; Sidney’in hemen dışındaki Glenworth Vadisi’nde CultureFest adı verilen, şirket çapında üç günlük ulusal bir etkinlikte hep birlikteydik. Etkinliğin partisinde strateji şefimiz Chris Colter ile birlikte bu ödülü kazandığımızın haberini herkesle paylaştım. Bu, tüm ajans için çok büyük bir andı ve kesinlikle kariyerimin en önemli anıydı.

“O anda yaşadığımız tesadüfle bu ödül herkes için çalışmanın ötesine geçti. Bize gerçek bir özgüven kazandırdı, çünkü yıllardır herkese dünyanın en iyisi olduğumuzu söylesek de, böyle bir ödül kazanana kadar bize inanmıyorlar. Artık personelimizi motive etmenin yollarından biri onlara küresel sahnede kazanabilecek bir ajans için çalıştıklarını hatırlatmak olacak.”

Campaign: Kazanmanız, Initiaitve’in uluslararası toplumdaki profilini hangi yönlerden yükseltti?

Geer: “Böyle bir ödül kazanmanın en gurur verici noktalarından biri de bu ödülü Avustralya’dan kazanmak. Dünyanın sonunda olduğumuz ve sadece 25 milyon nüfusumuz olduğu için küresel sahnede oynayamayacağımızı düşünüyorlar. Buradaki insanlar küresel ödüllerde tanınacak kadar iyi işler yaratabileceklerine inanmıyorlar, dolayısıyla bu ajansımız için sadece bir gurur duygusu değildi; tüm pazar için bir gurur duygusuydu.

“Bu, çalışanlarımıza ilham verdi ve onlara ağırlığımızı aşabileceğimizi ve küresel sahnede durabileceğimizi gösterdi. Daha büyük pazarlarla rekabet eden, hatta onları gölgede bırakan işler yapabilir ve kültür yaratabiliriz.

Campaign: Bu sefer katılmayı düşünen diğer ajanslara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Geer: “Tüm hedeflere ateş ediyor olmalısınız. Müşterileriniz için çalışanlarınızı motive eden işleri nasıl yarattığınızı düşünün. Harika işler yaratmanın bulaşıcı olduğunu gördük. Ancak bu bir gecede gerçekleşmez. Bu yüksek performans kültürünü yerleştirmek zaman alır. Bunu bir kez yaptığınızda, gerçekten işlemeye başlar ve bu bir istisna değil, beklenti haline gelir.

“Bu ödüllerde herkesin harika istatistikleri, iyi reklamları ve harika çalışmaları var. Bu, ajansınızda çalışanlarınızın gerçekten önemsediği bir şeyi bulmak ve ona odaklanmakla ilgili olabilir. Jüri izleyicisine ilgi çekici ve duygusal bir hikaye anlatın.

“Ama gelecek yıl zahmet etmeyin, çünkü onu tekrar eve götüreceğiz.”

Yılın Küresel Kampanya Ajansı’nın açılış canlı ödül töreni

2023 ödülleri için kazananlar, 13 Haziran’da Londra’daki Carlton Tower Jumeirah’da yapılacak ilk canlı törenle açıklanacak; bu, güneşli Promenade de la Croisette’e giderken Cannes Lions Festivali öncesi ısınmak için ideal bir zamanlama.

Daha fazla bilgiyi AOY Global Awards web sitesinde bulabilirsiniz.

Geçen yılın kazananlarının tam listesini burada görebilirsiniz: Campaign Global Agency of the Year Awards 2022.

Exit mobile version