artwork

Yılın Arama Trendleri, 2022’nin özetini çıkarttı

3 ay önce

0

2022 yılının merak edilenleri açıklandı

Her yıl dünya çapında yapılan öne çıkan aramaları paylaşan Google, yılın trend aramalarını açıkladı. Yıl boyunca hem dünya çapında hem de Türkiye’de dikkat çeken anların, konuların, kişilerin, olayların ve merak edilenlerin açıklandığı derleme listelerden oluşan Yılın Trend Aramaları, geçtiğimiz yılın röntgenini çekti. Dünyayı etkileyen gelişmelerden pop kültürü ve yaşam tarzı, spor, müzik, haberler ve daha pek çok konuda trend olan konuların derlendiği yüzlerce liste neredeyse 70 ülkede kullanıcılarla buluşturuluyor. Liste oluşturulurken belirli bir dönem boyunca belirli bir terim için yapılan aramalardaki yüzde artışı hesaplanıyor. Bu sayede son bir yıla ait trendler daha doğru bir şekilde analiz edilebiliyor.

Gündem merak ettiklerimizi şekillendiriyor

Bu yılın global temasının “yeni olanaklar” olarak belirlendiği 2022 Yılının Arama Trendleri her ülkeye göre farklılık gösterse de dünya gündemi nedeniyle ortak aramalarla da karşılaşmak mümkün. Örneğin global listede en çok merak edilenler arasına giren Ukrayna, Kraliçe Elizabeth ve Dünya Kupası dünyanın pek çok noktasında da listelerde yer aldı. Spor, turnuvalar ve sporcu aramaları bu yıl da tüm dünyanın en çok merak ettikleri arasına girdi. 

Küresel aramalarda Türkiye’nin izlerini görmek mümkün

Dünya çapında en çok merak edilen tariflerin listelendiği “tarifler” listesine çok yakından bildiğimiz tarifler de girdi. “Tuzlu kurabiye”, “irmik helvası” ve “bulgur pilavı” aramaları sayesinde ülkemize ait tarifler dünyaya açılarak listede kendisine yer bulmayı başardı. 

Türkiye’nin aramalarına yeni arayışlar damga vurdu

Türkiye’nin son bir yıl içerisindeki gündemini gözler önüne seren listelerde aramalar kategorisinde  bu yıl ilk üç sırayı “Dolar / TL”, “Bayram tatili kaç gün” ve  “ÖBA (Öğretmen Bilişim Ağı)” paylaştı. “Kar kombini” ve “Bayram kombini” gibi aramaların ön planda olduğu kombin kategorisi, “İncir nasıl oluşur?” ve “Yarın hava nasıl olacak?” gibi aramalara ev sahipliği yapan nasıl kategorisi, “Yalı Çapkını” ve “Duy Beni” gibi dizilerin ön plana çıktığı diziler kategorisi 2022 yılına dair özet bir tablo sundu. “Özel güvenlik”, “Gassal”, “Rüzgar türbini servis teknisyeni”, “Büyükelçi” ve “Vatman” gibi mesleklerin arandığı nasıl olunur kategorisi de yeni arayışlar içerisinde olduğumuzu gözler önüne serdi.

 

Sırma Süren

Google Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.