Yıkıcı değişim sizi de vurmadan değişin

Teknolojinin medya üzerindeki yıkıcı etkisi birçok markayı batırdı.  Çoğu marka hala bu değişim rüzgârına ayak uyduramıyor. Bu yıl Cannes Lions’da herkesin diline pelesenk olan değişim meselesini en güzel irdeleyen oturumlardan biri de hiç şüphesiz R/GA’nin kurucusu Bob Greenberg ve yaratıcı patronu Nick Law’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen oldu.

“Değişmek zorunda kaldığınız için değişirseniz çok geç kalmışsınız demektir. Şu an sektörünüzeki lider marka sizin ki bile olsa, yıkıcı değişim sizi de vurmadan değişin” diyerek değişime önemli bir vurgu yaptı, Greenberg.

Değişimin risk almakla ve en alttan başlayarak yapılması gerektiğini anlatırken; değişimi insanlar, süreçler ve kurum içi yapılar bağlamında ele alınmasının gerekliliğini sıkça vurguladı.

Bob Greenberg, yetmişlerin sonunda televizyonun medyaya egemen olmasıyla başlayan teknolojik yıkıcı devrim, seksenlerde bilgisayarın yoğun kullanımıyla film endüstrisini de değiştirdi. 2000’lerin başında başlayan mobil devrim, nesnelerin internetini de rüzgârına katarak medya ekosisteme yeni mecralar davet ettiğine dikkat çekti.

Ajanslara start-up ruhu aşılamak

Oturumda iyi bir girişim kurmak için finansal sermayenin önemli olduğu ancak hayatta kalabilmek için yaratıcı sermayeye yaslanmak gerektiği sıkça ifade edildi. Tıpkı girişimler için uygulanan hızlandırma programları gibi ajansların yaratıcılığını artıracak ajans hızlandırma programları geliştirdiklerini anlatan Greenberg, bu bakış açısının markalara da fayda sağlayacağını söyledi.

R/GA dijital dönüşümünde üç konuya odaklanmış; iletişim, ürün/servisler ve iş süreçleri. Bu değişimin sonunda yenilikçiliği ön planda tutarak bir ajans olmanın yanında, danışmanlık servislerine de odaklanmaya başlamış.

R/GA’nin teknolojinin medya üzerindeki yıkıcı değişimine en iyi ayak uyduran şirket olarak Netflix’i göstermesi çok anlamlıydı.

İş hayatına DVD dağıtıcısı olarak başlayan Netflix, zaman içinde tüm süreçlerini ve değerlerini dijitalleştirmişti. Bu da yetmedi ve müşterileri için diziler ve içerikler üreten önemli bir yayıncıya dönüştü. R/GA’nin patronu Greenberg’in söylediği değişim sizi yıkmadan siz değişin.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.