Site icon Campaign Türkiye

Yeşil aklama nasıl ayırt edilir?

Reklamcılıkla ilgili eğitim kaynakları sunan, kâr amacı gütmeyen bir girişim olan Media Smart, reklamlardaki çevresel iddiaları daha iyi anlamalarına ve yeşil aklamayı tespit etmelerine yardımcı olmak için öğretmenler, ebeveynler ve gençlere yönelik yeni bir kampanya başlatıyor.

Yeşil aklamanın ayırt edilmesini hedefleyen kampanya, geçen yıl İngiltere’deki gençlerin %52’sinin iklim değişikliği konusunda önlem alınmamasından rahatsız olduğunu gösteren raporlara cevaben başlatıldı. Save the Children adlı uluslararası yardım kuruluşu tarafından yürütülen bir ankete göre; gençlerin %56’sı iklim değişikliğinin genel etkisi konusunda endişeli hissettiklerini ve bunun ruh sağlıkları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti.

COP27’den sonra daha fazla marka ve pazarlamacının reklam kampanyalarında iklim eylemiyle ilgili yanıltıcı veya yanlış ifadelere karşı tavır alma sözü vermesiyle, yeşil aklamayla ilgili endişeler de hızla yükseldi.

Program, gençlerden oluşan focus gruplarından yeşil aklama algılarına ilişkin içgörüler toplamak adına gençleri merkezine alan pazarlama ajansı Livity ile ortaklık kurdu. Katılımcılardan endişe ettikleri en önemli konuyu tanımlamaları ve yanlış çevresel iddiaları nasıl tespit edeceklerine dair en iyi ipuçlarını paylaşmaları istendi.

Media Smart Başkanı ve OMG UK CEO’su Dan Clays şunları söyledi: “Media Smart’ın gençlerle yaptığı konuşmalardan elde edilen bilgiler, satın alma işlemlerini gerçekleştirirken bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek zorunda hissettiklerini gösteriyor. Kampanya, gençlerin yeşil aklama konusundaki bilgi eksikliklerini gidermek ve bu alandaki markalardan beklentilerini vurgulamak için doğrudan gençlerin görüşleri kullanılarak oluşturuldu.”

Program; sınıflarda, toplantılarda veya evde paylaşılabilecek beş maddelik bir kılavuz ve kısa film yayınladı. Paket, “yeşil” sembollerin ve şirketlerin iklim eylemini destekleme iddialarının nasıl sorgulanacağı üzerine tavsiyeler sunacak ve kanıtlarla desteklenmeyen moda sözcükler için daha fazla farkındalık yaratacak.

Filme ayrıca mart ve nisan aylarında Media Smart’ın sosyal medya kanallarında gösterime girecek olan bir dizi vox-pop tarzı film eşlik edecek.

Media Smart’ın en son girişimi; gençlerin çevrim içi reklamcılığın ardındaki süreçleri anlamalarına yardımcı olmak, yayıncılardan ve süpermarketlerden destek alarak genç izleyicileri sebze yemeye teşvik etmek de dahil olmak üzere diğer bilinçlendirme kampanyalarından sonra geldi. Program ayrıca gençleri reklam okuryazarlığı, vücut algısı, çevrim içi korsanlık ve sosyal medya kültürü dahil olmak üzere pazarlamadaki kritik konular hakkında eğitmek için bir dizi film ve kaynak sunuyor.

Media Smart’a sektör ortağı olarak katılmakla ilgilenenler, Media Smart Direktörü Rachel Barber-Mack ile mediasmart@adassoc.org.uk adresinden iletişime geçebilir.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version