Yerelde açık havanın gücü

Kent estetiği ile uyumlu açık hava reklam üniteleri, kentin dokusu içerisinde yer aldığı için tüketicilerin günlük yaşamlarının doğal bir parçasıdır. Gerçek dünyadaki bu fiziki varlığı nedeniyle Açık hava reklamları zaplanamaz ve engellenemez. Ev dışında geçirilen zamanın her geçen gün artması ve hızla çoğalan medya kanallarının bir sonucu olarak hedef kitle kayıplarından etkilenmemesi nedeniyle Açık hava reklamları şehirlerdeki nüfusun %90 ına kadar ulaşabilen kitlesel bir iletişim aracıdır.

Son yıllarda şehirleşmenin ve teknolojik yeniliklerin hızla artması, markaların hedef kitleleri ile açık havada daha hızlı, daha esnek, daha etkili ve daha güvenilir iletişim kurmalarını sağlamaktadır. Açık hava reklamları diğer reklam araçlarından farklı olarak, gün içerisinde hemen hemen her yerde tüketicinin karşısına çıkarak, 7/24 kesintisiz iletişim sağlamasının yanında tüketicilerde marka bilinirliği ve farkındalığı oluşmasına büyük katkı vererek tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştirebilmektedir.

Açık havada yer alacakları lokasyonu seçme imkanı bulunan markalar, özellikle Alışveriş merkezlerine giden yollarda, trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklarda, yoğun yürüyüş trafiğinin olduğu satış noktalarına yakın yerlerde en etkili şekilde tanıtım aktivitelerini yaparak satış stratejilerine en uygun sonuçları kısa sürede alabilmektedirler.

Açık hava reklamlarının gücünü ve etkisini göstermek için yapılan kampanyalar gösteriyor ki, açık hava reklamları sosyal medya ve internet üzerinden kampanya ile ilgili spesifik aramaları ciddi oranda artırmaktadır.

Türkiye nüfusunun %69’u 3 büyük şehrin dışında yaşamaktadır. Bu şehirlerde yaşayan tüketicilerin sosyo-kültürel yapıları nedeniyle gazete okuma alışkanlıklarının düşük olduğu, internet kullanma oranlarının %20-25’ler civarında olduğu biliniyor. Bu şehirlerde yaşayanlara ulaşmanın en kolay ve en etkili yolu yerel açıkhava reklamlarından geçmektedir. Bu nedenle büyük kentlerin dışında açıkhava, medya planlama ve kullanım tercihleri açısından birinci sırada yer alıyor.

Açık hava reklamlarını kullanan bir çok yerel firma, reklam ajanslarının desteği ile doğru ve hedefe yönelik kreatif çalışmalar gerçekleştiriyor, yıllık planlamalarını yapıyor ve Ulusal firmalar gibi etkili kampanyalara imza atıyorlar. Bu çalışmaların sonucu, pazar paylarını her geçen gün artırarak markalaşma süreçlerinde emin adımlarla yürüyorlar.

Volkan GÜLSOY
Arvak Açıkhava Reklamcıları Vakfı Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.