Yeni yıl, yeni öncelikler

Engine’den Gen Kobayashi: “Bir planlamacının rolü; stratejiye daha da çok öncelik vermek, müşteriler ve markaları için en çok önem teşkil eden noktayı bulmaktır.” diyor.

Yeni yıl kararları veren biri değilim. Muhtemelen bunu denediğimde başarısız olma eğilimimi sezdiğim için. Bu yıl kendime 2022 için bağlı kalacağım bir “tema” belirliyorum ve bu tema, “en önemli şeylere öncelik vermek”. Önemli şeylere öncelik vermek kulağa büyük bir buluş gibi gelmiyor ya da en azından o derece zorlayıcı değil, değil mi?

Fakat kaçımız, nihayetinde yaşamlarımız için kritik olmayan şeylere zaman, çaba ve enerji harcadık? En önemsiz şeyler için yapılan iç mücadeleyi görmek adına Twitter’a sadece 10 dakika ayırmanız yeterli.

Yanlış şeylere öncelik verme isteğimiz çalışma hayatımızda da oluyor. Nabs’e yapılan çağrıların çoğunun artık akıl sağlığı desteği için yapılması gerçeğinden yola çıkabilrsiniz. Her zamankinden daha uzun saatler çalışıyoruz ve sağlığımız bundan etkileniyor. Elbette iş önemlidir ancak fiziksel ve zihinsel sağlığınızdan daha önemli değildir.

Bir planlamacı olarak stratejide önceliklendirme ihtiyacı da artık daha acil. Önceki strateji başkanım Kev Chesters, planlamanın rolü hakkında (çok fazla) yararlı olanı ilginç olandan ayırmaktan bahsediyor ki haklı. Müşterilerimizin gereksizleri elemelerine, müşterileri ve markaları için en önemli olan şeylere öncelik vermelerine yardımcı olmak için buradayız. Sektörümüzde yaşanan en hararetli tartışmalardan bazılarının da önceliklendirilmesi gerekiyor gibi görünüyor.

Web3 ve metaverse hakkındaki tüm konuşmalara bakarsak, bugün milyonlarca insanın kendilerini içinde bulduğu gerçeklik hakkında çok az diyalog var gibi görünüyor. İngiltere’de yaşamanın maliyeti, 10 yılı aşkın bir süre incelendiğinde en hızlı yükselişine ulaştı.

Enflasyonun da 30 yılın en yüksek seviyesinde olmasıyla birlikte, İngiltere’deki birçok insan, reel kazançlarının pandemi öncesi seviyelerin oldukça altına düştüğünü görüyor. Milyonlarca insan geçimini sağlamak için mücadele ediyor ve bu yeni gerçeklikte markaların, bu anlamda nasıl bir rol oynayabileceğini tartışmaya meyilli değiliz.

Ayrıca, sektörümüzdeki pek çok insanın, örneğin iklim değişikliği konusunda acilen yapmamız gereken tartışmalara öncelik verdiğini görmüyoruz. Bu konuda yol gösteren birkaç kişi var. Ben Essen gibi insanlar, onun ve Purpose Disruptors’ın iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yaptığı çalışmalar. Ancak bunlar yetersiz ve dünya kelimenin tam anlamıyla yanarken gürültü denizinde kayboluyor.

Metaverse ve Web3’ün getirdiği olasılıkların bir öncelik olmaması gerektiğini söylemiyorum ancak “metaverse stratejinizin” ne olması gerektiği konusunda ikili tartışmalara atlamadan önce, neden onu öğrenmeye öncelik vermiyoruz?

Metaverse henüz tam olarak “burada” olmasa da, Roblox dünyasında 10 yaşında ve sekiz yaşında bir çocuğun babası olarak, bu yeni dünyanın genç bir nesil için anlamının büyük olduğunu biliyorum. Beğensek de beğenmesek de… Bu da beni son noktaya taşıyor. Planlamanın rolü (sayısız şey arasında), “tüketicinin sesi” olmaksa, o zaman bizim için değil, onlar için önemli olan şeylere gerçekten öncelik vermeye başladığımızdan emin olmamız gerekir. Mark Ritson, pazarlamacılar için önceliğin “pazar yönelimi” olduğundan bahsediyor ve haklı.

Önemli olana öncelik vermek, milyonlarca sterlinlik NFT’lerin önemli olmadığı anlamına gelmez. Hedef kitleniz faturalara yetişmek veya masaya yemek koymak için mücadele ediyorsa, bunun bir öncelik olmayabileceği anlamına gelir.

Önemli olana öncelik vermek, metaverse için “saman alevi” yazmak anlamına da gelmez. Bu sadece, şu anda dijital dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu anlayabilmek için zaman ayırmak anlamına geliyor. Bir kelime savaşı olması gerekmiyor, yeni bir bakış açısını anlamak olabilir.

Önemli olana öncelik vermek, milyonlarca insanın yaşadığı zorluklara ayna tutmamız veya her kampanyayı bir KSS girişimine dönüştürmemiz gerektiği anlamına gelmez. Markanızın rolü, kitlenizi bir reklam arasında 30 saniye eğlendirmek ve reklamlarınıza güldürmek olabilir.

Bu işi bu kadar ilginç kılan şey, müşterilerimizin problemlerini çözmeye yardımcı olmak için yaratıcılığı kullanabileceğimiz pek çok farklı yolla karşı karşıya olmamızdır. Neyin önemli neyin önemsiz olduğu konusunda bazı seçimler yapmamıza yardımcı olacak stratejiye bağlıdır.

Gen Kobayashi

Engine Creative Chief Strategy Officer

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.