Site icon Campaign Türkiye

Yeni tüketici ‘ortak yaratıcı’ olmak istiyor

Ernst & Young’ın, Türkiye’nin de dahil olduğu 34 ülkede 25.000 kişi ile yaptığı “Tüketicilikten Ortak Yaratıcılığa” araştırmasının sonuçları açıklandı.  Araştırma, tüketici eğilimlerinin yeni iş modelleri ortaya çıkardığı bir dönemde, şirketlerin hala bu değişime ayak uydurmakta zorlandığı ortaya koyuluyor.

Rapora göre, dijital teknoloji tüketicilerin nerede, nasıl ve ne zaman alışveriş yaptıklarının yanı sıra, perakendecilerden ve imalatçılardan, kamu hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara kadar, tüm hizmet ve ürün sağlayıcılarla etkileşimlerini ve onlardan beklentilerini değiştirdiğini ortaya koyuyor. Bu değişimin çok ani ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi nedeniyle işletmelerin birçoğu iş modellerini, değişen müşteri taleplerini karşılayacak ve teknolojinin artan potansiyelinden yararlanacak şekilde uyarlamak zorunda; rapor sonuçları şirketlerin bunda zorluk çektiğini gösteriyor.

Gıda ve içecek, tüketici elektroniği ve kamu hizmetleri dahil olmak üzere 10 ürün ve hizmetin kapsandığı çalışma 5 önemli gelişmeye dikkat çekiyor:

Ernst & Young’ın Türk şirketlere önerileri

Ernst & Young, bu bulgular ışığında Türk şirketlere bazı önerilerde bulunuyor:

 

  • Tüketici ile diyalog kurulması: İşletmelerin temel prensiplere geri dönmeleri, güçlü ve kârlı müşteri ilişkileri kurmak için farklı bir diyalog geliştirerek müşterileri tanımaları gerekiyor. Öte yandan, vatandaşlar sosyal medya üzerinden hızlı ve rahat iletişim trafiğine alıştıkları için, kamu kurumları da bürokratik formaliteleri en aza indirgemeye odaklanarak yeni koşullara uyum sağlamalılar.
  • Kişisel hizmet sunulması: Tüketicilere ısmarlama ürün, özel hizmet, esnek teslimat, ödeme ve iletişim seçenekleri vb. alternatifler sunularak tüm değer zinciri boyunca kişisel hizmet almaları sağlanmalı.
  • Bütünsel ve kaliteli hizmet sunulması: Müşteri deneyimi büyük bir önem kazanmıştır ve ancak müşteriye bütünüyle pozitif bir deneyim yaşatılırsa, marka sadakati güçlenebilir.
  • Tüm kanallardan istikrarlı hizmet sunulması: Tüm kanallardan aksaksız hizmet sunulması şarttır ve elektronik ortamda gerekli altyapı kurulmalıdır. Ancak yüz yüze iletişimin önemi de göz ardı edilmemelidir, çünkü perakende alışverişte ilk tercih yine de gerçek mağazalar olacak.
  • Tüketici ile iş ortaklığı kurulması: Tüketicilere araştırma ve geliştirme imkânı sağlanarak birlikte çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde hedef müşteri kitlesi ile özgün ve yakın bir ilişki kurmak mümkün olabilir.
Exit mobile version