Yeni petrol, data-driven marketing!

Hogarth Istanbul’ın Head of Digital’ı Ozan Öke, özellikle son bir yılda markalar için önemi hızla artan data-driven marketing’i 111. sayımızda anlattı.

Son bir yılda hayatımızda yemek yeme, izleme, tüketim alışkanlıklarımız değişti ve değişmeye devam ediyor. Yoğun reklama maruz kaldığımız yeni dünyada iletişimin eskisi gibi kalması mümkün değil. Artık markalar data-driven marketing’e daha fazla önem veriyor ve yatırım yapıyor. Erken girenler meyvelerini toplamaya başladı, diğerleri ise treni kaçırmamak için elinden geleni yapıyor.

Soru 1: Bugün markalar neden kampanya yapıyor?

Satış artırmak, bilinirlik artırmak ve pazar payı kazanmak için. Belki de hepsi için.

Soru 2: Bu kampanyaları nasıl hayata geçiriyoruz?

Mevcutta kampanya öncesi araştırmalarla içgörüler belirleniyor, stratejiler oluşturuluyor. Beyanlar üstüne brief ve konseptler hazırlanıyor. Araştırmada başarılı olanlar prodüksiyon sonrası yayına giriyor ve sonuçlara göre bu süreç yeniden başlıyor.

Soru 3: Tasarıma ve söyleme neye göre karar veriyoruz?

Bütçemize göre 10-300 kişinin beyanına göre…

Sonuç olarak şanslıysak kampanyamız başarılı olacaktır, ancak olmayabilir de. Beyanların yüzde yüz doğruluğundan emin olmamız güç.

İşte tam bu noktada teknoloji artık bize yardımcı olabiliyor. Günümüzde DCO ve data-driven creative’ler ile araştırmalar yapılabilir, fikirler test edilebilir.

Beyana dayalı çalışmak yerine veri odaklı çalışmak, veriye dayalı çalıştığımızda da kampanya sonuçlarını anlık olarak görerek optimize etmek ve daha iyi sonuçlar veren bir kampanya yaratmak mümkün diyebiliriz.

Fakat bu geleneksel iletişimden biraz farklı olarak, süreklilik istiyor. Sistem her geçen gün öğrenerek kendini geliştirdiği için sürekli yayında kalmalı, sürekli öğrenmeli, markalar da iletişimini ona göre güncellemeli. Değişimi yakalamanın en hızlı ve en güncel yolu bu…

Biz artık yaptığımız kampanyalarda “Logo’yu bir tık büyütelim” ya da “Oraya bir patlangaç koyalım” gibi revizyonlar geldiğinde, marka ile konuşup, önce A/B test yapalım ve sonuçlarını görelim istiyoruz. Çünkü önemli olan o tasarımın daha iyi sonuç vermesi. Yani bizce ya da onlarca daha iyi gözükmesi değil…

Ozan Öke

Head of Digital, Hogarth Istanbul

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.