artwork

Yeni normalin kadim dostu “veri analitiği”

3 sene önce

0

Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de kasıp kavurdu ve beraberinde “yeni normal” adını verdiğimiz bir değişim sürecini getirdi. Pandeminin insan sağlığı ve sağlık kuruluşları üzerindeki dramatik etkisi bir yana başta turizm, ulaşım, eğlence, üretim, perakende ve eğitim olmak üzere birçok sektör üzerinde de ciddi olumsuz etkileri oldu. Bu etkiler, istesek de istemesek de günlük kararlarımızı, davranışlarımızı, karar alma süreçlerimizi, iş yapma şekillerimizi değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.

Karar verme, özellikle gelecekle ilgili belirsizliğin olduğu stres dönemlerinde daha zor hale geliyor. Sağlıklı kararlar alabilmek, başarılı kalabilmek ve bu süreçten daha da güçlenerek çıkabilmek adına kararlarımızı nasıl almalıyız? Geçmişte deneyimlemediğimiz, bildiklerimizi unutturan ve önceliklerimizi değiştiren bu pandemi ortamında içgüdülerimize mi yoksa veriye mi başvurmalıyız?

Pandeminin getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle farklı sektörlerdeki işletmeler kemerlerini sıkıyor. Bu tip kriz ortamlarında işletmelerin nakit akışını korumaya odaklanması içgüdüsel bir savunma halidir. Elbette daha fazla maliyet odaklı olunması gereken zamanlar; ancak mevcut durumda veri analitiğine yatırım yapmanın ve ekipleri geliştirmenin onlara üstünlük sağlayacağını unutmamaları gerekiyor. Çünkü, yaşadığımız krize rağmen, işletmelerin hâlâ tedarik zincirlerini ve ağlarını optimize etmeye, satışlarını tahmin etmeye, müşteri eğilimlerini analiz ederek içgörüler çıkartmaya, değişen tüketim davranışlarını tespit etmeye, segmentlerini ve tahmin modellerini güncellemeye, müşterilerine en uygun ürünleri ve promosyonları önermeye ihtiyaçları var. Ve bu ihtiyaç her zamankinden daha acil. Bu nedenle, veri analitiğine dayalı daha hızlı, daha akıllı ve daha otomatize çözümler gerekiyor.

İşletmelerin bir adım sonrasını göremedikleri ve belirsizliklerle dolu bu ortamda “yeni normal” için planlarını yaparken önlerini aydınlatacak en önemli kaynağın veri olduğunu düşünüyorum. Veriyi de ışığa çevirmenin yolu analitikten geçiyor. Daha aydınlık günler görmek dileğiyle… Veriyle kalın!

Cem Alpay
DPİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.