artwork

Yeni normalin alışveriş kodları

3 yıl önce

0

Covid-19 salgını, hemen her alanda hayatın akışını değiştirdi. Daha önce gelecek trendleri diye anılan birçok başlık, bir anda hayatımızın olağan bir parçasına dönüştü. Bu yeni normal, alışveriş alışkanlıklarını da köklü bir değişime uğrattı. Daha önce de istikrarlı bir yükseliş gösteren online alışveriş, tüketicilerin öncelikli tercihi haline geldi. Kantar tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında Google için yapılan kapsamlı araştırma, bu alanda yaşanan değişimi tüm yönleriyle ortaya koyuyor.

Araştırma raporunda, hem marka hem de satış kanalı yöneticilerinin yararlanabileceği pek çok içgörü mevcut. Öncelikle tüketiciler, hemen her şeyi online satın almaya alıştılar. Daha önce online alışverişe pek hevesli görünmeyen geniş bir kesim, bu pratik yolu hızlıca benimsemiş durumda.

Yeni normal, çok kanallı, geçişken bir alışveriş deneyimini beraberinde getirdi. Kantar araştırmasına göre, alışveriş için hem online hem de offline’ı tercih edenlerin oranı yüzde 72’ye ulaşmış durumda; bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 64 düzeyindeydi. Bu yeni ve hibrit deneyime karşılık vermek isteyen tüm marka yöneticilerinin, entegre bir yaklaşımla hareket etmesi, online ve offline için ortak hedefler koyması, reklam uzantıları gibi araçlarla tüketicileri bilgilendirip yönlendirmeleri şart.

Bunun ulaşılabilirlikle de desteklenmesi gerekiyor. Markanız her kanalda erişilebilir olmalı. Tüm pazarlama mesajlarınıza, alışveriş ve gönderim seçenekleri ile size nasıl ulaşılabileceğine ilişkin bilgiler eklemeniz gerekiyor. Bu yeni alışveriş evreninde çok daha pürüzsüz, bütünleşik ve sorunsuz bir deneyim sunmak, kullanıcıların alışveriş sepetlerini hesapları ile senkronize edebilmesini sağlamak da önemli.

Alışverişin ve marka iletişiminin giderek daha fazla dijitalleştiği bu yeni normalde, ürün ve hizmet peşinde koşan tüketiciler, arama ve videoya daha büyük önem atfediyor. 2020’nin pandemi koşulları içinde alışveriş yaparken arama motoruna yönelenlerin oranı yüzde 86’ya, videolardan yararlananların oranı ise yüzde 67’ye çıkmış durumda. Yani, online alışveriş yapan her beş kişiden dördü arama motorunun, her üç
kişiden ikisi ise videoların yardımında başvuruyor.

Yeni normalde aramaların kendilerine yönelmesini sağlamanın yanı sıra YouTube’da müşterilerin bulup izleyecekleri videolar da üreterek tüketicilere yol gösteren markalar kazançlı çıkıyor.

 

Ahmet Memişoğlu

Google Türkiye, Perakende & Teknoloji Endüstri Yöneticisi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlanmıştır.