artwork

Yeni normalde müşteriyi yakalamak

2 sene önce

0

Geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar, birçok işletmeyi planlarında köklü değişiklikler yapmaya zorladı. Yeni normal standartları; insanların çalışma ve birbirleriyle etkileşime girme yollarını değiştirdi. Markaların bu değişimlere tepki vermesi ve stratejiler oluşturmaları gerekliydi. Bu stratejilere örnek olarak;

1. Hibrit çalışma modelleri ile müşteri yolculuklarını yeniden şekillendirmek

En son müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için kuruluşların, müşterinin çoklu deneyimini destekleyen ve birden çok kanalda birleşik bir şekilde iletişim sağlayan kanallar ve çözümler ekosistemi tasarlamayı düşünmesi gerekir. Ek dijital temas noktalarından yararlanarak çok kanallı müşteri deneyimi stratejisini zenginleştirmek ise bu çözümlerden biri olarak gösterilebilir. Dönüşümün yeni bir normal kabul edildiği bir dünyada, bu fikri benimseyen ve sürekli değişimin gücünden yararlanabilen kuruluşlar, rakiplerinden çok daha ileriye gideceklerdir. Müşteriyle yüz yüze olan süreçleri kolayca değiştirmeye olanak tanıyan çevik, düşük kodlu teknolojiye yatırım yapmak sizin için en faydalı yöntemlerden birisi olacak.

2. Veriye dayalı müşteri deneyimi stratejisinin kalbindeki duygu ve empati

Akıllı analitik, veriye dayalı içgörüler ve derin müşteri segmentasyonu sayesinde şirketler, müşterilerini anlama yolunu açma becerisine sahip olacak. Daraltılmış müşteri segmentlerinin derinlemesine içgörülerinden yararlanmak için müşteri verilerinin ayrıntılı olarak incelenmesi en kullanışlı seçenek olarak yer alıyor.

3. Dijitalleştirilmiş kendi kendine hizmet ve sıfır UI

Pandemi süreci, işletmeleri müşteri hizmetleri süreçlerini daha da otomatikleştirmek için çözümler aramaya zorladı. Müşteri self servis teknolojileri, hem müşteriler hem de kuruluşlar için kazan-kazan niteliğinde. Müşteriler daha güvenli bir seçenek olarak temassız etkileşimlere yöneldikçe, bu teknolojiyi ilk benimseyen işletmeler, daha tutarlı bir yola erişme şansına sahip oluyor.

2021’de müşteri deneyimi, iş dünyası ve dijital liderlere deneme alanı, belirsizliği daha da kucaklama fırsatı ve tüketici-marka ilişkilerini yenileme şansı verilecek.

Tolga Artan

DPİD Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.