artwork

Yeni Facebook Haber Kaynağı tasarımına ilişkin gözlemlerim

11 yıl önce

0

Facebook, dün gece yeni haber kaynağı tasarımını tanıttı. Buna göre artık haber kaynağı aşağıdaki gibi olacak. Facebook bu değişimin sadece göze hitap ettiğini, algoritmada bir değişim olmadığını ifade ediyor. Bu yenilik hem bilgisayardan hem mobilden Facebook kullanımında geçerli olacak. Facebook’un tanıtım videosunu şurada izleyebilirsiniz. Bu da perde arkası görüntüleri:

 

Gözlemlerim:

1- Yeni tasarımda yan menü daraltılmış, ana sayfa kaynağına daha çok alan ayrılmış. Bu da markalar açısından kullanılabilecek yeni ve daha geniş alanlar demek.

 

2- Bu tasarım bana biraz Google+ tasarımını hatırlattı. Google+’ta da yan menü bu kadar ve sağda çok benzer kutucuk içinde tanıyor olabileceğin insanlar bölümü var. Steve Jobs’ın Picasso’nun sözüne atıfta bulunuğu gibi: “İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar. Biz de parlak fikirleri çalmaktan utanmadık hiç.

 

3- Facebook sağ tarafa Takip Edilenler adlı bir menü koyarak markaların içeriklerinin daha çok keşfedileceğini söylüyor ama bunu denemek lazım. İnsanların o menüye tıklama alışkanlığı kazanması lazım.

4- Facebook bir süre önce ana sayfa görsellerini büyütmüştü. Şimdiyse bu sayfa gönderileri, sponsorlu haberler ve reklamlar daha büyük görsellere sahip olacak. Facebook’a göre bu sponsorlu haber ve reklam kullanan markalar için avantaj olacak. Fakat ben emin değilim, neticede tüm görsellerin boyutları büyüyecek. Yine burada marka içeriklerinin ilgi çekici olması faktörü önem kazanıyor. Hoop geldik yine content marketing’in önemine, markaların anlatacak, ilgi çekici hikayesi olmasına. Çünkü her ne yenilik yapılırsa yapılsın marka olarak elindeki content’in iyiyse ayaktasındır.

Eski görünümle yeni görünümün karşılaştırması:

 

5- Etkinlikler biraz arka planda kalıyordu. Yeni tasarımda daha ön plana geliyor.

Elbette yeni tasarımın artılarını eksilerini ilerleyen günlerde daha net göreceğiz.

Eren Caner / erencaner.com.tr

——————————————————————————————————————–

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner

 

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...