Yeni dünyanın büyüme motoru

6 sene önce

0

Dijitalin pazarlama dünyasına sunduğu fırsatlara mobille birlikte her geçen gün yenileri ekleniyor. Ancak büyümeyi mobille şahlandırmak için teknolojik değişimden daha fazlası gerekiyor. Bu dönüşüm, iş modellerinin yanı sıra markaların ölçümleme yöntemleri ve diğer alanlarda da farklı yaklaşım modelleri geliştirmelerini de bir anlamda zorunlu kılıyor.

Bundan çeyrek asır önce eriştiği kişi sayısındaki artışı dağıttığı katalogların sayısına göre ölçümleyebilen bir perakendeci için bugün aynı ölçütleri temel almak yalnızca gerçekçi olmamakla kalmayıp, işini büyütmeye dair pek çok imkanın gözden kaçırılması, hatta potansiyel fırsatların yitip gitmesine neden olma riski taşıyor.

Çeşitli çalışma sonuçlarına göre bu dünyada bir tüketici satın almadan önce 900’den fazla dijital etkileşimin söz konusu olduğu bir süreçten sonra galeriye gidip yeni arabasına binebiliyor. Yaşları 18-54 arasında değişen online yetişkinlerin %75’ten fazlası bir cihazda başladıkları işe başka bir cihazda devam edip tamamlıyor. Ya da akıllı telefonlarında bir şey arayanların %76’sı gün içerisinde aynı konuyla ilgili yakınlardaki bir iş yerine uğrayabiliyor.

“Önemli Anlar Türkiye Araştırması” da benzer sonuçlar ortaya koyuyor: Akıllı telefonlarında araştırma yapanların %63’ü o anda telefonlarından ilgili bilgiye ulaştıkları için normalde planlamadıkları bir markayı satın almayı düşündüğünü, yüzde 54’ü ise gerçekten satın aldığını ifade ediyor. Zira artık tüketici için önemli olan mikro anların öne çıktığı, birden fazla cihaz ve kanalın birbiriyle etkileşim ve bütünleşme içinde olduğu ve mobil platformların markaların büyüme motoru olarak konumlandığı yepyeni bir dünya söz konusu. Bu nedenle söz konusu zihniyet değişimi bir yandan eski pazarlama metriklerini sorgulamak ve daha iyi karar vermek için ufak tefek eksikliklere takılmak yerine iş sonuçlarına, büyük resmi ortaya koyan araçlara odaklanmak ve sürekli şekilde yeni olasılıkların peşinde koşmak anlamına geliyor.

Öyleyse kendimize soralım; mobilin rüzgârını arkamıza almak için farklı yaklaşımlar geliştirmeye hazır mıyız?

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

@bulenthicsonmez

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül 2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır.