Yemeksepeti mobil sipariş trendlerini araştırdı

Yemeksepeti, Android ve iPhone kullanıcılarının yemek tercihlerini araştırdı.

Yemeksepeti mobil sipariş trendlerini araştırdı-campaigntr

Yemeksepeti, Android ve iPhone kullanıcılarının birçok alışkanlığının farklı olduğunun bilincinde olduğu  yeme alışkanlıkları da değişkenlik gösteriyor mu diye merak etti ve araştırdı. Konu yemeğin birleştirici gücü olunca iki grubun ortak zevkleri bulunmasına rağmen öne çıkan bazı farklılıklar da gözden kaçmadı.

Yemeksepeti’ne verilen siparişlerin %76‘sı mobilden geliyor. Bu yüzde ise %60 iPhone ve %40 Android olarak ikiye bölünüyor. iPhone’cular ve Android’cilerin sipariş sayıları göz önünde bulundurulduğunda, iki kullanıcının da en fazla sipariş verdiği ürün burger. Ancak iPhone kullanıcıları burgeri biraz daha seviyor: toplam siparişlerinin %19’u burger siparişlerinden oluşuyor (Android kullanıcılarına göre %5 daha fazla). iPhone kullanıcılarının Pizza ve çiğ köftede ise Android kullanıcıları ön sırada. Android kullanıcıları %13 oranında pizza sipariş ediyor, iPhone kullanıcıları ise %10. Android kullanıcıları iPhone kullanıcılarına göre iki kat daha fazla çiğ köfte sipariş veriyor. Ayrıca iPhone kullanıcıları tatlıya ve kahveye daha düşkün. iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin %8’i tatlı siparişlerinden oluşuyor ve Android kullanıcılarına göre 2 kat fazla tatlı sipariş ediyorlar.

Salata ise daha çok iPhone’cuların tercihi oluyor (Android kullanıcılarının iki katı sipariş veriyorlar).

Farklı bir veri olarak; iPhone kullanıcıların siparişlerindeki tutara bakıldığında Android kullanıcılarına göre yemeğe biraz daha fazla harcama yaptıkları görülüyor: sepet başına %13 daha fazla harcıyorlar.

iPhone büyük şehirlerde, Android ise Anadolu’da lider

68 ilde faaliyet gösteren Yemeksepeti’nin mobil sipariş trendleri, kentlere göre de değişiklik gösteriyor.

iPhone’un lider olduğu şehir İstanbul. İstanbul’daki mobil siparişlerin %70,8’i; İzmir’deki mobil siparişlerin %61,7’si ve Ankara’daki mobil siparişlerin %60,7’si iPhone’dan geliyor.

Android ise Anadolu kentlerinde hakim. Android’ten gelen siparişlerin en yüksek olduğu iller %56,9 ile Sinop ve %55,1 ile Kırşehir.

Gençler sipariş şampiyonu

Mobil siparişlerde her yaş grubundan insan var. Hem Android hem de iPhone’dan gelen toplam siparişlerin ortalama %65’ini, 18-28 yaş arasındakiler oluşturuyor.

yemeksepetiyemeksipariştrendleri

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.