Yedi muhteşem yeni yıl kararı

MediaCom’dan Sue Unerman, 2021 yılında şirketlerin çeşitlilik konusunda belirleyeceği hedeflerin yararlarını anlatırken, kişisel hedefler için de önerilerde bulunuyor.

Araştırmalar, çeşitliliği benimsemiş kurulların daha iyi kararlar aldığını ve önemli ölçüde daha iyi getirileri olduğunu gösteriyor. Çeşitlilik bir sorun değil, çözüm.

Ancak “Belonging: The Key to Transforming and Maintaining Diversity, Inclusion and Equality at Work” adlı kitabımızda belirttiğimiz gibi, herkes için etkin bir aidiyet kültürü yaratmadan, çeşitlilik girişimleri başarılı olmayacaktır. Haliyle de harcanan para da zaman da bir yatırımdan çok, büyüme için bir maliyet olacak. Ancak bazı önlemlerle çok daha iyi bir gelişim sağlayabilirsiniz.

Peki 2021, sonunda çeşitliliğin faydalarını göreceğiniz bir yıl olacak mı? O zaman bu yedi yeni yıl kararını uygulamaya geçirmek için hiç vakit kaybetmeyin:

1) Performans değerlendirmelerine baktığımızda şirketteki herkesin bu yıl bu konuya dahil olması ve aidiyet göstermesi gerekirdi. Örneğin, çeşitlilik için nasıl bir araya geldiler?

 

2) Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin müşterileriniz için ne kadar kapsamlı olduğunu analiz edin. Bu yöntem, yapılması gereken doğru şeyi göstereceği gibi yasalara uymanızı da sağlayacak ve hatta yeni kaynaklardan satışları teşvik edecektir. (ABD’deki işletmeler, web sitelerine erişilemediği için mahkemeye veriliyor)

 

3) Müşteri iletişimlerinizi gözden geçirin. Her topluluğa ulaşabiliyor musunuz? Ve onlarla etkileşim içinde misiniz? İşletmenizde milyonlar değerinde fırsat boşlukları olabilir.

4) Çeşitliliğin sorumluluğu sadece İK müdürüne ait değil, tüm ekiplerin liderleri çeşitlilikten sorumlu olmalı.

5) Uygunsuz davranışa sıfır tolerans. Yaptığımız araştırmaya göre her üç kişiden biri uygunsuz davranışlara maruz kalıyor. Bu durum, iş dünyasında kabul edilemez. Çalışan nüfusun üçte birinden fazlası (%37), bu tür davranışlara tanık olurken, pazarlama veya halkla ilişkilerde olanlar için oran daha da (% 48) yükseliyor.

6) Liderlik ekibinin her bir üyesinin, empati yapabilmesini ve daha anlayışlı olmasını sağlayacak , kendisine benzemeyen -tamamen zıttı- bir mentoru olmalı.

7) Örnek alınarak öne çıkacak lider görünür olmalı. Özellikle de CEO düzeyinde bir liderin bu noktada çok daha aktif olması gerekir. Bütün şirkete, değişime ihtiyaç duyduklarını sürekli olarak göstermesi gerekir. Şu anda Birleşik Krallık’ta her iki kişiden sadece biri liderlerinin çeşitlilik konusunda ciddi olduğuna inanıyor.

 

Uygunsuz davranışa sıfır tolerans. Yaptığımız araştırmaya göre her üç kişiden biri uygunsuz davranışlara maruz kalıyor.

Kişisel yeni yıl kararları

2021’i iş konusunda fark yarattığınız bir yıl yapın! Size bu konuda yardımcı olacak yedi yeni yıl kararı:

1) Bir arada olun ve artık pasif bir seyirci olmayı bırakın. Bunun için neler yapabileceğinizi araştırın.

2) Şirketinizde daha aktif, çeşitlilik konusunda daha katılımcı, hırslı bir şekilde işinizde ilerleyebilmek için bir 2021 planı oluşturun.

3) Çevrenizi kontrol edin. Yakın çevrenizde kim var? Sizinle ne kadar aynılar ve çemberinizi sizden daha farklı yapılardaki insanları içerecek şekilde genişletebilir misiniz?

 

4) Nefes alın. Bütün bu konularda harekete geçmek için kendinizde güç toplatın ve önce nefes alın.

5) Kendinizi geliştirin, yeni beceriler öğrenin. Örneğin, varsayımlarda bulunmak yerine dikkatlice soru sorun ve cevapları dinleyin.

6) Kelimelerinizi özenle seçin. Dikkatli konuşma bir konuşma saygılı ve nazik olmayı da beraberinde getirir.

Özellikle çeşitlilik konusunda fark yaratmak için bu kararları uygulayın. Bu yıl sizin yılınız olabilir.

 

Sue Unerman

Dönüşüm Yöneticisi, MediaCom

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.