Site icon Campaign Türkiye

Yaşlı köpeklere yürümede yardımcı sensörlü destek

Minik dostlarımıza yaşlılıklarında da yardımcı olacak ve onlara yürüme kolaylığı sağlayacak bir aparat geliştirildi. “Steady” adlı bu yürüyüş aparatı emniyet kemerinden ilham alınarak tasarlandı. Yaşlılığın getirmiş olduğu yıpranma ile onlara fazla efor harcatmamak için Steady bir destek oluyor.

Tasarımcıları, Jungmin Park, Chaewon Lee ve Seungha Baek, yürüme zorluğu yaşayan tüylü dostlarımızın sağlığına odaklanmış. Bu aparat dikey destek sunarak hareket sorunları olan yaşlı dostlarımızın güvenli şekilde yürümesine destek oluyor. Aynı zamanda köpeği gezdiren kişinin ekstra bir yönlendirici sorumluluğuna gerek duymuyor. Steady uygulaması üzerinden cihazın ölçmüş olduğu yürüme verileri ve analizlere de ulaşılabiliyor.

Steady, Veterinerlerle İş Birliği Yapılarak Tasarlandı

Yaşlı köpekler sıklıkla artrit ve disk gibi yürüme sorunları ile karşı karıya kalıyorlar. Var olan yürüme aparatlarının yarattığı kısıtlamaları tasarımcı ekip aşıyor. Daha konforlu bir hareket alanı sunulan köpekler, özgürce hareket edebiliyor ve farklı arazilere uyum sağlayabiliyor. Tüm bu fikirler, Zurih Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile iş birliği halinde tasarlandı.

Yaşlı köpeklerin refahı, kullanıcı dostu, güvenilir ve analitik yeteneklere sahip aparat ile daha işlevsel bir hizmet sunuluyor. Tasarımcılar elektriksiz bir destekleyici olmasının altını çiziyor. Emniyet kemerinin kayışlarını örnek alan güvenlik kayışları köpeğin karnını arkadan destekleyerek engelsiz yürümesine olanak tanıyor.

Steady’nin yüksekliği, çeşitli boyutlardaki köpeklere göre rahatlıkla uyarlanabiliyor. Akıllı özellikleri sayesinde hem köpeğe hem ebeveyne pratiklik sağlayan cihaz, esneyip kısalabilme özelliklerine sahip. Ani durma gibi durumlarda aparat gerilerek kendini ayarlayabiliyor. Fren özellliği olması da ayrıca mola vermelerde kolaylık sağlıyor. Ayrıca Steady uygulaması ile köpeğin yürüme düzeni hakkında ki bilgiler analiz ediliyor ve evcil hayvanların normal olmayan davranışında potansiyel sorunları tespit edebiliyor.

Exit mobile version