Yaşı yeniden düşünmek…

VMLY&R Vietnam strateji lideri, 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hakkındaki düşünceleri yeniden hayata geçirmenin yanı sıra, bu bireylere etkili bir şekilde ulaşmak için 5 öneri sunuyor.

Bugünlerde 60+ Asyalı tüketiciler, evde dinlenmek yerine her zamankinden daha aktif ve talepkâr. Soru şu: Markalar ve pazarlamacılar bu nüfusun gerçek ihtiyaçlarını karşılayabiliyor mu ve bu tüketicilere yeni, anlamlı deneyimler sağlamak için ne yapıyor?

UNFPA’ya göre; küresel yaşlanma olgusunun bir parçası olarak Asya-Pasifik bölgesindeki yaşlı insanların sayısı, benzeri görülmemiş bir oranda artıyor. Ajans, 2050 yılına kadar bölgedeki her dört kişiden birinin 60 yaşın üzerinde olacağını tahmin ediyor. Araştırmalar, bu yaş grubunu pazarlamacılar tarafından göz ardı edilemeyecek önemli bir pazar segmenti haline getiriyor.

Pazarlamacılar, yenilik peşinde koşanlar ve marka sahipleri olarak, bu insanların kendilerini “yaşlanan kesim” olarak görmediklerini unutmamalıyız. Bunun yerine hobilerini, ilgi alanlarını ve ömür boyu sürecek tutkularının peşinden gitmeye devam ediyorlar. Araştırmamıza göre; bu yaş grubu için üç temel ilgi alanı belirledik:

  1. Sağlık ve uzun ömür

Sağlık, birçok nesil için her zaman en büyük endişe kaynağı olmuştur ve bu, pandemi döneminde daha da kötüleşti. Markalar deneyimleri optimize etmeye ve tüketicilerine daha sağlıklı, daha uzun ve daha iyi yaşamlar sunmaya çalışıyor. Konaklama ve gıda sektörü markaları, ürün ve hizmetlerini yenilemek için bu topluluklardan ilham alabilir. Bu yaş grubu, virüs nedeniyle daha yüksek komplikasyon ve ölüm riski altında olduğundan, sosyal mesafe ve karantina önlemlerine rağmen yaşlı nesil için bakım ve gözetimin sürekliliğini sağlamak önemli. Bu nedenle bölgedeki çeşitli hastaneler, yaşlı hastalara odaklanan telesağlık hizmetlerini uygulamaya koydu.

  1. Bağlantı ve topluluk

Yaşlandıkça bizi birbirimize bağlı tutmak için toplum bilincine hâlâ ihtiyacımız var. Son iki yılda ortaya çıkan mega trendlerden biri, bir dizi markanın pandemi nedeniyle izole edilmiş yaşlıları birbirine bağlamak için girişimler başlatması. Yaşlılar bu dönemde izole, çaresiz ve dışlanmış hissedebilir. Singapur’un Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) ve ortakları Microsoft, Cognizant ve Grab, bağlantıda kalmalarına yardımcı olmak için yaşlılara evden temel dijital hizmetlere erişim sağlayan bir program olan Virtual Digital Clinics’i başlattı. Benzer şekilde, ABD’de Caribu adlı bir uygulama, aile üyelerinin toplanabileceği, birlikte okuma yapabilecekleri, dijital boyama kitaplarını kullanabilecekleri, oyun oynayabilecekleri etkileşimli bir platform görevi üstlendi.

  1. Yaşam boyu ilgi alanları

Markalar tutkularını ortaya çıkararak yaşlı tüketicilerin kendileri olmalarına ve ortak ilgi alanları etrafında topluluklar yaratmalarına olanak tanıyan alanları teşvik edebilir. Markaların, yaşlıların hayatlarının bu yeni bölümünde bağımsızlıklarını bulmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olan girişimler ve platformlar başlattığı ‘senior renaissance’ etrafında Umbrella denilen bir mega trend var. Bu uygulama, emeklilerin ilgi ve deneyim alanlarına göre çalışmalar bulmalarına yardımcı olacak şekilde konumlandırılmış bir girişimin harika bir örneği.

Beş tavsiye

Peki markalar bu tüketici segmentinin kalbini ve zihnini ele geçirmek için ne yapabilir? İşte beş tavsiye:

  1. Fark yaratan tek şey yaş değildir: Onlara yaşlı olarak değil, hepimiz gibi bir insan olarak yaklaşmak önemli.
  2. Çeşitliliklerini kabul edin: İhtiyaçlarının ve tutkularının çeşitliliğini kabul edin. Cesur ve uyumlu olun. Onlara tıpkı Y veya Z kuşağı gibi yaklaşın.
  3. Topluluklar oluşturun: Biz sosyal yaratıklarız. Eski nesilleri ortak çıkarlar temelinde birbirine bağlayan benzersiz alanlar ve toplulukları başarıyla oluşturan markalar kazanıyor.
  4. Teknoloji kullanımınız konusunda dikkatli olun: Bu grubun teknolojiye karşı ilgisiz olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine teknolojiyi benimsemelerini kolaylaştıracak insan ihtiyaçlarını bulun ve çıkarlarının peşinde koşmalarına yardımcı olmak için teknoloji inovasyonunu kullanın.
  5. Heyecan verici deneyimler sunun: Meraklarını uyandırmak için yeni deneyimler ve yeni fikirler sunmaya devam edin. Sonuçta biz insanız ve büyümeye, gelişmeye ve mevcut deneyimlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Kaç yaşında veya ne kadar genç olursak olalım, hepimiz bu heyecan verici ve sürekli değişen dünyanın bir parçası olmayı arzuluyoruz.

Quynh Nguyen

VMLY&R Vietnam Strateji Lideri

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.