“Yaşamayı ve tecrübe etmeyi istediğim çok ülke var”

Bu ay yurt dışı sayfalarımızda kariyerini kazandığı ödüllerle bezeyen, yaptığı işe karşı merakını, tutkusunu hiç kaybetmeyen bir sanat yönetmeni var. Londra’da McCann Health’te sanat yönetmeni olarak çalışan Cem Haşimi, kariyerini ve yurt dışı deneyimini anlattı.

Kamer Yılmaz Öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misin?
Cem Haşimi
1984 Bursa doğumluyum. Sırasıyla Diyarbakır, Yalova, Ankara ve son durağım olduğunu düşündüğüm İstanbul’da yaşadım ve şu anda, artık son durağımın olmadığını düşündüğüm Londrada yaşıyorum. Üniversite okumak için gittiğim İstanbul’da yıllar önce bıraktığım çizim yapma alışkanlığıma geri döndüm, yetenek sınavlarını kazanıp Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni bitirdim. Yedi sene kadar McCann Erickson, Ogilvy, Draft FCB, 4129Grey’de çalıştım ve hem yerel hem de uluslararası yarışmalardan ödüller kazandım.

Londra’ya taşındıktan sonra freelance sanat yönetmeni olarak birçok ajansta çalıştım, bir senenin sonunda Yuno Juno’nun düzenlediği en iyi freelance sanat yönetmeni ödülüne layık görüldüm. Şu anda full-time olarak çalışmaya devam ediyorum.

Kamer Yılmaz Reklamcılık sektörüne nasıl girdin?
Cem Haşimi
2010 yılında TBWA’de staja başlayana kadar aslında reklamcılıkla alakalı pek bir fikrim yoktu. Ama sektöre asıl girişim 2010’un yaz dönemi staja başladığım Mccann Erickson’da oldu. Üç ay staj yaptıktan sonra Jr. Art Direktör olarak işe başladım. Bir yandan okula gidip, bir yandan da ajansa devam ettim. O dönemki ekibimin desteği benim bu işi sevmemi ve bu işte kalmamı sağladı.

Kamer Yılmaz Hangi aşamada yurt dışına gitmeye karar verdin?
Cem Haşimi
Aklımda hiç yokken eşim Zeynep Başay bana yurt dışına gitmekten ve orada çalışmaktan bahsetmişti. Başlarda bu fikre çok sıcak bakmasam da daha sonra hayatımızın geri kalanı için en mantıklı kararın bu olduğunu düşündük. Ve kendimizi Londra’da bulduk.

Kamer Yılmaz Neden Londra?
Cem Haşimi
Buna tek cevabım kendi alanımda Avrupa’daki en cazip şehir olması olurdu. Yaşayıp çalışmaya başladıktan sonra Avrupa’daki ve Dünya’daki ülkelerden sanat, tasarım ve reklam alanlarında kendilerini kanıtlamak isteyen, en iyi işleri yapmayı amaçlayan insanlarla tanıştım. Çalışırken bu tarz insanlarla ortak iş üretme şansım da oldu. O zaman her şey daha anlamlı gelmeye başladı benim için.

Kamer Yılmaz Türkiye ile yurt dışını iş akışı açısından kıyaslayabilir misin?
Cem Haşimi
İki ülkenin çalışma biçimlerini kıyaslarsak çok benzerlikler olsa da farklılıklar da var. Mesela, Londra’da sanat yönetmeni ya da metin yazarı olarak ajanslarla çalışmak istiyorsanız, genelde kreatif ekip olarak sizi işe alıyorlar. (Beş yıl beraber çalıştığım ekip arkadaşım ve kadim dostum Pınar’la aramızda benzer bir sistem uyguladığımız için benim için alışması daha kolay oldu) Bu ekipteki iki kişi de, işin metin yazarlığını ve sanat yönetmenliğini yapıyor. Türkiye’de sanat yönetmenliği denince akla çok iyi tasarım becerileri olan kişiler geliyor; ancak burada öyle bir beklenti yok. Sizden daha çok; hızlıca yapılmış, fikri doğru anlatan taslak tasarımlar ve birlikte çalıştığınız tasarımcıyı doğru seçmeniz ve yönlendirmeniz bekleniyor. İşin teorik kısmı, yaptığınız işin neredeyse tamamını kapsıyor.

Kamer Yılmaz Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsun?
Cem Haşimi
Başlarda kültür fark en büyük zorluktu; ama sonra dünyanın en kozmopolit şehirlerinden birinde yaşamaya çalıştığını ve aslında herkesin az çok bu zorlukları yaşadığını fark edince uyum süreci hızlanıyor. Çok fazla işinin ehli insan olması rekabeti oldukça arttırıyor bu da seni her gün biraz daha geliştirmeye teşvik ediyor.

Kamer Yılmaz Pek çok genç çalışan yurt dışına gitmek istiyor, onlara neler önerirsin?
Cem Haşimi
Yurt dışına ne kadar erken giderlerse o kadar çabuk uyum sağlarlar. Dil becerilerini burada geliştirmeleri de Türkiye’de geliştirmelerinden çok daha önemli; çünkü okulda öğretilen yabancı dil profesyonel hayatta ve sokakta konuşulan dilden oldukça farklı. Böyle bir fikir varsa imkanlar doğrultusunda erkenden gelmekte fayda var.

Kamer Yılmaz Tekrar Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?
Cem Haşimi
Emekliliğimde belki ama Türkiye’ye dönmeden önce imkanım el verdiğince gitmeyi, yaşamayı ve tecrübe etmeyi istediğim çok ülke ve çok şey var.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.