Site icon Campaign Türkiye

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Campaign’in School Reports‘una göre; ajansların yarısından azı 2022’de çalışanlarına yaşamlarını kolaylaştırmak için ödeme yaptı. Araştırmadan elde edilen veriler, 100 ajanstan sadece 39’unun ödeme yaptığını, 56’sının yapmadığını ve beşinin bundan haberdar olmadığını gösteriyor. 

Ödemeler, bir defaya mahsus toplu ödeme, taksitlere bölünmüş veya vaka bazında bölüştürülmüş şekilde ödeme olmak üzere kişi başı 300 £ ile 1.500 £ arasında değişiyordu.

Ödemenin değerini açıklayan 21 ajanstan gelen bilgiye göre; personele ödenen ortalama tutar 794 £ idi, yine de bu tür ödemeler her durumda tüm personele yapılmadı. Medya ajansı mSix&Partners, geçen yıl kardeş ajansı The&Partnership ile bir yokluk fonu başlattı. Çalışanlar sabit bir nakit havuzundan, neye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, o miktar için tereddüt etmeden başvurabiliyordu.

İngiltere Genel Müdürü Victoria Bickle şunları söyledi: “İnsanların (ödeme) talep etme nedenleri beni gerçekten kötü hissettirdi ve aslında istedikleri miktarlar mantıklıydı.”

Nabs adlı hayır kurumu tarafından Nisan 2023’te yapılan araştırma; yardım hattına yapılan aramalarda %50 artış gösterdi. Aramaların %23’ü mali yardıma duyulan ihtiyaçla ve %55’i akıl sağlığıyla ilgiliydi. Aralık ayında Nabs, benzeri görülmemiş talep nedeniyle, yaşam maliyeti bağışları sunan projesine yapılan başvuruları, başlatıldıktan sonraki birkaç gün içinde sonlandırmak zorunda kaldı. Başvuranların üçte ikisi (%66) kadındı ve %88’i Londra’da yaşıyordu. Çoğunluğun elektrik faturalarını ödemek için yardıma ihtiyacı vardı, ardından kira + ipotek ödemeleri ve market alışverişi geldi.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version