Yarışmalar markalara cesaret veriyor

Sektörümüzde DP ödülleri gibi yaratıcılığın ve hayal gücünün uygulamaya taşındığı projeler, sektörün daha ileriye taşınması açısından çok değerli. İlk günden beri DP ödüllerinin hedefi; fark yaratan, diğerlerinden sıyrılan ve iyi uygulanmış yaratıcı işleri doğru tespit edip ödüllendirmek.

Ödüllerin teşvik ve motive edici gücüne inanan biri olarak, bu hedefe yıldan yıla ulaşıldığını görmek beni mutlu ediyor.

Ödüller her zaman her sektörde tartışmalara sebep olmuştur. Nobel’den Oscar’a tüm ödüllerde seçim mekanizmaları ve seçimler her yıl tartışmalara neden oluyor. Bu, ifade özgürlüğünün gereği ve sonucudur. Bu tartışmaların en güzel kısmı ise seçim kriterlerini ve oylama sürecini yıldan yıla iyileştirme imkanı vermesi. Aynı zamanda yaratıcı ekipleri ve marka çalışanlarını motive ettiği, markaların cesaretli olmalarını destekleyen tekdüze işler yerine inovatif olma ve fark yaratılmasına fayda sağladığı, konkurlarda ajans seçimi için önemli bir referans olduğu, yaratıcı endüstri ve markalardaki başarılı insanların öne çıkmasına fayda sağladığı fikrine kesinlikle katılıyorum.

DP Ödülleri’nde bu sene yaptığımız değişiklikleri de sizinle paylaşmak istiyorum; Genç Jüri her sene olduğu gibi 30 yaş altı sektör çalışanlarından oluşturuluyor ancak ana jüri yapısı bu sene değiştirilerek dengeli bir dağılım ve sisteme bağlandı. Ana jüri kurumsal hafızanın devamlılığı açısından daha önceki yarışmalara ve jüriye bağlı üyelerden seçildi. Jüri başkanı DPİD YK içinden seçildi ve her sene değişecek.

Jüri başkanının temelde yönetmeliğe uygun şekilde jüriyi oluşturmaktan sorumlu ancak jüri üyeleri seçiminde etkisi sadece %30, geri kalan isimler sistem gereği belirlendi.

Online oylama süreçlerinin getirdiği yükü azaltmak üzere başvuran işler 3 farklı gruba bölünerek (dijital, etkinlik, saha) hem jüri hem de online oylama için kolaylık sağlandı. Her bir grup için ana jüri dağılımına uygun olarak düzenleme yapıldı; DPİD temsilcisi, marka temsilcisi, üniversite temsilcileri ve sektörel yayın temsilcileri…

Eleme süreçlerinde ortalama puanlamadan büyük sapma gösteren oylamaların dikkate alınmaması kararlaştırıldı. Bu şekilde kendisinin başvurduğu kategoride rakipleri için düşük oylama yapanların oyları dikkate alınmayacak hale getirildi.

Birbirinden yaratıcı fikirlere hakkını vermek ve sektöre renk katmak için önümüzdeki yıl yeniden görüşmek üzere…

 

Zuhal Gezer Demirci,
DPİD Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez 87. sayımızda yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.