Yarının normali

Yarın doğa ve insanlık için yeni bir başlangıç yapacağız. Bu başlangıç, şu anda içine mücbir sebeplerle düştüğümüz “Dijital Devrim” ile gerçekleşiyor.

Dünyadaki dijital mecra kullanımına baktığımızda ciddi artışlar görüyoruz, dijital devrimin en büyük etki unsuru salgın nedeniyle bir zaruret haline gelen e-ticarette alışveriş, almış başını gidiyor. Türkiye’de e-ticaret Mart’ta zirveyi görmüş, geleneksel alışverişçilerin büyük bölümünün artık dijital alışverişi keşfetmiş olduğunu söylemeliyiz. Öyle ki alışveriş merkezleri yakında kültür ve spor merkezlerine dönüşebilir.

Bir süredir bahsedilen normalleşme, eskiye dönüş olarak algılanırsa büyük hataya düşmüş oluruz çünkü yarının normali başka bir kültür geliştirmemizi gerektiriyor.

Reklam sektöründen örnek verelim; çalışanların %80’den fazlası uzaktan çalışmaya başladı, işin böyle de sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz ve bu artık ofislerin küçüleceği anlamına geliyor. Duygusal zeka yerini dijital zekaya bırakıyor, bunu tehlikeli görüyorum zira kişisel motivasyon ortadan kalkabilir. Diğer yandan çalışma saatleri çok esnedi, yeniden düzenlenmesi gereklidir.

Yarının normalinde günlük karar vermeyi hızlandıracak yetki merkezleri oluşacak. Bugüne kadar pek görünmeyen en tepedeki karar vericiler artık ortaya çıkıp krizle savaşın önderleri olacak.

2020 sonunda reklam ve medya yatırımları önceki yıla göre önemli düşüş gösterebilir mecra payları değişebilir ama dijitalin büyümesi sürecek. Yatırımlarda düşüşe rağmen perakende, temizlik, kozmetik, gıda gibi yatırımlarını yükselten yıldız kategoriler olacak. Büyümenin sürdürülebilmesi için şeffaf ve birleştirilmiş yeni bir yöntem bulunmalı. Dün söylediğimi yarın için de söyleyeceğim; Sektörün tüm paydaşları bir araya gelip süreci elbirliği ve şeffaflıkla, kamplaşmalara izin vermeden yönetmeli.

Yarın tüketici bireysel tüketimi kesecek, markaların ikna savaşı hırçınlaşacak ve ürün yönetiminde yeni stratejiler gelişecek. Dünkü stratejiler ile yarın iş yapmak artık bir hayaldir.

Ahmet Pura
RVD Yönetim Kurulu Başkanı WFA Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.