Yaratıcılıkta çeşitliliğe yol verin

Eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş network’ler, yetenekleri ayaklarını yaratıcı sektörlerde basacakları sağlam yerlerin dışında tutuyor.

Yaratıcı endüstriler, çalkantılı dünyamızda kesin olan birkaç şeyden biri ile yüzleşmeli: Gelecek ne getirirse getirsin yapay zeka sadece işleri ve maaşları değil, farklı becerileri ve iş çeşitlerini değerlendirme şeklimizi de değiştirecek.
İstihdamın geleceği yaratıcı zihinlerde yatıyor ve bu önemli değişimin eşitsizliği destekleme değil azaltma şansını temsil ettiğinden emin olmak için çeşitli yetenekler bulmamız gerekiyor.
Yaratıcı endüstrilerin üst kademelerine özel olarak eğitim almış kişiler hakim ancak çalışma kültürü değişiyor, görmek istediğimiz değişimi yaratmak için mükemmel bir şansımız var.
Changing Faces zirvesi gibi etkinlikler; zenci, Asyalı ve azınlıkta olan etnik çeşitliliği geliştirmek için eyleme geçirilebilir içgörülere olan bağlılığı ile mükemmel bir başlangıç ancak uzun vadeli çözüm sadece kariyere adım atıldığı noktadaki problemleri çözümlediğimizde gelecek.
Şu anda devletin verdiği eğitim, yaratıcı iş verenlerin taleplerini karşılama noktasında bir sonraki jenerasyona gereken becerileri sağlamakta yeterli değil. Eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş network’ler yaratıcı sektörde kariyerine başlayacak farklı yeteneklere sahip bireyleri dışlıyor.
Yeterli derecede finanse edilmeyen devlet okullarının sınavlara odaklanmaktan ve sanat üzerinden ölçülebilir akademik konulara odaklanmaktan başka çaresi yok, özel okullar ise yaratıcılığın ekonomik getirisi olduğunu çok iyi anlamak durumunda.
En ekstrem örneklerden birini ele alalım: Eton Koleji’nin rezidansta sanat için ayrılmış mekanları var; baskı resim, çizim, boyama, heykeltıraşlık, seramik, bilgisayar grafikleri ve fotoğrafçılık için stüdyolar bulunuyor. Üç tiyatro ve daha dönüştürülebilir drama alanları, kürek çekmek için bir Olimpik göl, tenis kortları, yüzme havuzları ve oyun alanlarının yanı sıra başka olanaklar da bulunuyor. Yaratıcı sektördeki iş verenler zengin kültürel deneyimler arar ve yaratıcı olma yeteneği birçok referans noktasına sahip olmaktan geçer. TV, film ve müzik sektöründeki en zengin insanlara baktığımızda %38’i özel eğitim görmüş ve bu oran nüfusun sadece %7’sini temsil ediyor. BAME’den eğitim almış olan insanlar benzer şekilde yetersiz temsil edilmekte. The Guardian’a göre; İngiltere’de 1000 kişiden sadece 36’sı etnik azınlıklardan geliyor.
Steve Jobs’un ortaya koyduğuna göre: ”Yaratıcılık sadece bir şeyleri birleştirir. Yaratıcı insanlar edindikleri deneyimlerini birleştirerek yeni şeyler sentezleyebilirler. Bunu yapabilir olmalarının sebebi ise diğer insanlardan daha çok deneyime sahip olmaları veya deneyimleri ile ilgili daha çok düşünmeleridir.”
Yaratıcı işletmelerinde sosyo ekonomik çeşitliliği nasıl artıracağını soranlar için cevabın mentorlukta yattığını düşünüyorum. Çeşitli öz geçmişlere sahip, bağlantıları olmayan ve sektörü ya da gördüğü işlerin ne olduğunu anlamayan gençler için çalışanları denetleyici olmaları açısından desteklemek durumundayız. Çünkü işverenler, okulun girmeyi başaramadığı noktalara adım atabilirler. Okulların sadece %6’sı devam eden bir kariyer programına sahip ve bu sık sık başka bir rol üstlenen biri tarafından yönetiliyor.
Devlet okullarının kariyerler anlamında hazırlığı zayıf kalıyor: Bu sektördeki iş gücü piyasası hızlı değişiyor ve birçok öğretmen sadece okullarda çalışmış oluyor. Genç insanlar düzenli olarak bana öğretmenlerinin riski önleme ve yaratıcı uğraşlarını bir hobi olarak sürdürme tavsiyesi verdiklerini söylüyor.
İşverenler network’leri ödüllendiriyor. Ben öğretmen iken en parlak öğrencilerimden bazıları yerel ilkokullarında veya gazete bayilerinde çalışma deneyimi edindi. Ajanslara ve prodüksiyon şirketlerine başvuru yapamadıklarından değil, eğer varlığından eminsen bir işte yoğun çaba göstermek daha kolay olduğu için…
Yaratıcı Mentor Ağı, bu engelleri ortadan kaldırmak için yaratıcı işverenler ile çalışıyor ve işe yarıyor: Programımız aracılığıyla 450’den fazla kişiyi yerleştirdik şu ana dek ve sonuç olarak %72’si Lucky Generals, Sky, Soho House, Sony ve Wieden & Kennedy gibi yerlerde maaşlı fırsatlar yakaladı.
Bir öğretmen olarak her zaman öğrencilerime çabanın mükafatı getirdiğini söylüyorum ve daha farklı iş gücü potansiyellerini çekmeyi istediğini açıklayan işverenlere de aynısını söylüyorum. Konuşmaya son verin, kararları geciktirmeye son verin, seçiminizi yapın ve gerçekleşmesi için gereken çabayı gösterin.

Isabel Farchy
Creative Mentor Network
Kurucusu ve Chief Executive

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.