Site icon Campaign Türkiye

Yaratıcılık ve ticari başarı

2013’ün son Campaign Türkiye sayısını hazırlarken, kendi içimizde 1 yılın kısa değerlendirmesini yaptık. (2014 dileklerimizi de gündeme getirdik. Ama çoğu Treats! Magazine’e daha uygun olacağı için yazmamayı tercih ediyorum).  2013’e baktığımızda sık ve dirayetli bir şekilde “cesaretli yaratıcılığı teşvik etme” amacıyla yayınladığımız makalelerin, haberlerin, araştırmaların, trendlerin ve analizlerin toplam ürettiğimiz içerikler arasında çoğunluğu oluşturduğunu gördük.

Diğer yandan, içeriğinin oluşmasında biraz payımızın olduğu 25. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nin ana çerçevesini, “Yaratıcılığı cesaretlendirmek” olarak belirledik. Dünyanın 17 farklı ülkesinden gelen kreatif liderler ve fikir önderleri, “nasıl fark yarattıklarını ve cesaretli işler sayesinde nasıl başarıyı yakaladıklarını” anlattılar. Konuşmalarıyla, sunumlarıyla, kampanyalarıyla Türkiye’nin yaratıcı endüstrilerine ilham vermeye çalıştılar. İlk kıvılcımı yakma konusunda başarılı olduğunu ve amacına ulaştığını umuyoruz.

Ancak 2013’ü değerlendirirken, biraz fazla kakafonik bir ekosistemimizin de olduğunu net bir şekilde fark ettik. Çok konuşup az iş yapıyoruz. Tek kanallı olarak bilgi, fikir, konuşma dahil içerik sunuyoruz veya alıyoruz. Ama gerektiği kadar tartışmıyoruz. Endüstrinin parçaları olarak yeteri kadar bir araya gelip, aslında ticari başarının anahtarı olan yaratıcılığın, gelişimini yavaşlatan sorunların çözümü için çaba sarf etmiyoruz. Yeteri kadar dinlemiyor, müzakere etmiyor, yapıcı olmuyor, çözüm önerisi bulmuyor ve en önemlisi aksiyona geçmiyoruz.

Kısacası 2014’te daha az laf ve daha çok iş yaklaşımıyla, önerilerin hayata geçirileceği aksiyon odaklı projelerimizi başlatıyoruz. Detayları Campaign Türkiye’nin 2. Yıl Özel Sayısı’nda açıklayacağız. Bir tek engel çıkabilir. O da Emily Ratajkowski ile gerçekleştirmek istediğimiz uzun soluklu işbirliği… Anlaşırsak tüm projelerimizi iptal eder ve sizinle vedalaşırız… İlkeli yayıncılık.

Keyifli okumalar,

Tolga Tuna

Campaign Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

Exit mobile version