artwork

Yaratıcılık + performans

1 sene önce

0

Campaign UK’den Maisie McCabe, yaratıcı marka reklamlarının duygusal gücünü ticari mesajlarla birleştirmenin, ekonomik toparlanmadan yararlanmak isteyen şirketler için çok önemli olduğunu savunuyor.

Alzheimer Derneği, John Lewis&Partners ve Diet Coke’un ortak noktası nedir? Bunlar son birkaç hafta içinde Campaign’in gelen kutusuna yeni reklamlar gönderen markalar arasında yer alıyorlar.

Bunların yanında çok çeşitli işler de var. Sorumlu bir şekilde sosyalleşmenizi teşvik eden reklamlar, aslında 22 dakikanızı ayırmaya değer bir belgesel ve Avrupa’nın gözü önünde çevrim içi nefrete karşı övgüye değer (ama iç karartıcı bir şekilde gerekli) bir kampanya.

Marka sayısındaki artış, ekonominin toparlandığını gösteren birçok veriden biri. Medya ajansları, TV reklam pazarında bu ay yıllık %90 ve Mayıs 2019’da %5 artış olduğunu tahmin ediyor. ITV’nin hisse fiyatı, Ağustos 2020’nin başındaki fiyatın iki katından fazla. Perakende satışlar aylık %9,2 arttı. Nisan ayında giyim satışları %70 arttı.

Evden çalışabilen bizler tekrar ofise dönmeye başlayınca, açıkhava reklam harcamaları da geri geliyor ve bazı firmalar reklam gelirlerinin COVID-19 öncesi seviyelerin %90’ına geri döndüğünü öne sürüyor. Radyo endüstrisi, 2019 ile karşılaştırıldığında ikinci çeyrekte reklam harcamalarında büyüme ve geçen yıla göre büyük bir artış bekliyor.

Genellikle markaların her yıl değerlendirebileceği sınırlı sayıda avantajlı dönem var. Mesela yeni yıl bir değişim ve yenilenme dönemidir, bu nedenle ticari mesajlar vermek için iyi bir zaman olabilir. Eylül, çocuklarımızın okula dönüşünü haber verirken ekonomi için de okula dönüş hissi veriyor ve sonra İngiltere’nin kendi Super Bowl’u olan Noel var.

İngiltere’de şimdilik hafifletilen pandemi kuralları ve güneşin parlamaya başlamasıyla birlikte birçok insan olumlu bir ruh halinde ve markalar, medya planlamacılarıyla birlikte bu fırsattan yararlanıyor. Birçok araştırma, insanların iyi bir ruh halindeyken ticari mesajlara daha açık olduklarını gösterdi. Radiocentre’ın Emotional Multiplier araştırması, insanların kendilerini daha mutlu hissetmek için medyayı kullandıklarını ve daha mutlu insanların reklamlara içgüdüsel, duygusal bir şekilde yanıt vermeye daha meyilli olduğunu buldu.

Son zamanlardaki reklamların çoğunu aynı çatı altında toplayan şeylerden biri, marka oluşturma ile ilgili olmaları. Marka oluşturma; farkındalık yaratmak, strateji ve taktikler kullanarak şirket kurmak ve tanıtmaktır. Diğer bir deyişle, reklam kampanyaları ve promosyon stratejileri kullanarak marka değerini artırmaktır. 

Bu, reklamverenlerin markalarını oluşturacak kadar kendilerine güvendiklerini gösterir. Aynı zamanda doğru yönde ilerleyen ekonomik göstergelere işaret ediyor. 

En son Ulusal İstatistik Ofisi rakamları, giderek artan sayıda işletmenin altı aydan fazla nakit rezervine ve artan ciroya sahip olduğunu gösteriyor. Ancak şirketler çok sıkıntı çekti ve marka ile performans arasında doğru dengeyi bulmaları gerekecek.

Manning Gottlieb OMD Yönetici Ortağı ve Planlama Başkanı Emma Withington: “Birçok markanın, marka değeri oluşturması veya insanlara neden sevildiklerini hatırlatması gerekiyor. Birçoğunun kayıpları telafi etmesi gerekeceğinden, markaların daha zorlu ticari mesajlara geçip geçmediğini görmek ilginç olacak ama umarım işler yolunda gider ve insanlarda olumlu anlamda karşılık bulur.” diyor.

On The Beach Pazarlama Müdürü Zoe Harris: “Marka oluşturmayı tamamen farklı bir şeyden ziyade ticaret olarak ele alsaydık, ikisinden de taviz vermeden hem markaya hem de ticarete daha fazla yatırım yapılabilirdi.” diyor.

Markalarınız zaten reklam veriyor veya önümüzdeki birkaç ayın nasıl gelişeceğini görmek için bekliyor, yine de yılın geri kalanında öğrenecek çok şey olacak. Wavemaker Baş Strateji Sorumlusu Verra Budimlija, hâlâ uygun olup olmadıklarını görmek için markaların iletişim stratejilerini tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ediyor.

Budimlija: “Reklamcılıkta yeni ve heyecan verici bir yaratıcı çağın şafağında olduğumuza dair hâlâ umutluyum ama geriye değil ileriye bakmalıyız. Hedefimiz güzel günlere dönüş değil, çok daha iyi zamanlar yaratılması.” diyor.

Maisie McCabe

Campaign UK Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.