Site icon Campaign Türkiye

Yaratıcılığını kullan, aslını kaybetme

Campaigns for Good için bir kampanya yaratmak istiyorsan; yaratıcı, ölçülebilir, orijinal ve anlamlı olmalısın.

Jüri başkanı olarak katılımcıların sayısı, kapsamı ve kalitesi beni çok memnun etti. Kazananları tebrik ediyorum; tebriklerim “iyi kampanya” yaratmak için çok çaba sarf eden herkese gitsin.

Kazananlar hakkında okumak eğlenceliydi, “2019 yılı için “iyi kampanya” ne demek?” sorusu üzerine düşünme fırsatı bulduk.

“Campaigns for Good Awards” eşsiz ve çok güçlü çünkü hayır kurumlarından, kamu sektöründen, şirketlerden uygulamalar davet ediliyor.

Sektörler arasında düşüncelerimizi yönlendirmeye yardımcı olabilecek bazı ortak özellikler var mı?

İnandırcı olun

Aslında, hangi sektörde olursanız olun işinizi iyi yapmak zorundasınız. Hem reklamveren tarafı için hem de ajans için geçerli bir durumdur bu. B Crop gibi şeffaf standartlar doğru zemini hazırlıyor ancak standartı yakalayıp, standarta aykırı şekilde yaşantınıza devam edemezsiniz. Standardın sizlere yüklediği özellikleri yaşamanız, nefesinizde hissetmeniz, yapmanız gerekiyor.

Özgün olun

Kampanya yaptığınız hedef kitle kurum veya marka için doğru hissetmek zorunda.

Konuyu ele almanız için bir gerekçeniz olmalı, yalnızca iletişim kurmamalısınız ötesinde taahhütünüz de olmalı. Ne yazık ki “Woke-washing” markaların tekrar eden ve taahhüt gerektirmeyen sosyal konularda işe yarayabilir ancak kesinlikle ödüllendirilmemelidir.

Kast edin

Kampanyanın arkasında olan gerçeğin ne olduğunu sormak zorundayız, sosyal bir fayda sağlayacağına ikna olmalıyız. Bağış toplama fonları her zaman “iyi” niyetli değildir. Sosyal alanda dönüşüm yaratmayan kampanyalara boşa para harcayabilir. Amacından çok kar elde isteği olan herhangi bir kampanya, “iyi” olsa da Campaigns for Good yarışmasında başarılı olamayacaktır.

Ölçün

Yalnızca tıklamaları, görüntülenmeleri ve paylaşımları izleyerek kampanyaları değerlendirmek zor bir iş. Yüksek farkındalık tek başına yeterli değil. Kampanyaların, tutumlar, davranış, politikalar ve yasalar gibi toplumsal normlara katkıda bulunması gerekiyor.

Aslında kampanyaların yalnız tıklamalara göre değil; tutum, davranış, politikalar ve yasalar gibi parametreler hesaba katılarak değerlendirilmesi gerekiyor; bunlar, kampanyalar için kanıt niteliğinde. Buna karşın tüm bu kanıtları yeterince değerlendirememek bizim bu noktada zayıflığımız olabilir çünkü sosyal normlara etki edememiş fakat ödül alabilmiş çok kampanya gördüm.

Yenilikçi olun

Tüm kampanyalar dikkat çekmek için birbirleriyle rekabet halinde. Dikkati kazanmak için yeni yollar bulmak zorundalar; etki yaratmak ise anahtar. Medyadan gelen içerik ise çok güçlü. Zıt düşüncelerden elde edilen çekicilik bir süre işe yarayabilir fakat uzun vadede kullanılamaz.

Yaratıcı olun

Sosyal değişimlerde yaratıcılık her zaman başrolde olmuştur. En iyireklamcılar, zamanın ruhunu sosyal değişimi yaratmak için etkin bir şekilde kullanır ama en zarifçe tasarlanmış ve yürütülmüş kampanyalar dahi yukarıdaki kriterleri karşılayamadıkları takdirde başarılı olamazlar.

İş birliği yapın

Geçtiğimiz yıllara göre bu yılın kazananları oldukça güçlü ve bazen beklenmedik iş birliklerine imza atıyorlar. Birliktelikleri görme gerçekten çok mutlu edici.

Sheila McKechnie Vakfı’ndaki kendi çalışmamızdan, zamanımızın en acil sorunlarından bazıları üzerinde ilerleme kaydedilmesi durumunda aktörler ve sektörler arasında daha fazla işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz ve bunun çok daha fazlası gerekiyor.

Yarışmamızı kazanacak kampanyaları yürütmek kolay değil ve olmamalı da. The Campaigns for Goods ödülleri 2019’un en iyilerini kutlamak için iyi bir fırsat. Bu şansı kaçırmayacağız. Ödüller, toplum için iyi olanın ne olduğunu düşünmemiz ve “iyi” kelimesinin anlamını tartışmamız, daha iyi standartlara ulaşmamız için bizi zorluyor. Kitle, doğru olanı bizlerden talep ediyor.

Eğer kitlenin ilgisini çekmek istiyorsak, daha büyük oynamalıyız.

Sue Tibballs

Sheila McKechnie Foundation Chief Executive ve Campaigns for Good Awards Jüri Başkanı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Exit mobile version