Yaratıcılığa açıktan ödül

Açıkhava reklamcılığının dijitalleşmenin de etkisiyle dünyada büyüdüğünü görüyoruz. Başka bir deyişle açıkhava diğer mecraların güç kaybettiği noktada güçlenerek büyüyor. Bunun altında yatan; inovasyona ve modern teknolojilere yatkın bir mecra olması.

Altyapı yazılımları ve otomasyon alanındaki gelişmeler, büyük verilerin daha verimli kullanımı ve adaptasyonu, mobil cihazlarla birlikte yürütülen entegre kampanyalar, dijitalin getirdiği kazanımlar, büyüyen envanter ağı; genel olarak bakıldığında açıkhavanın trendleri ama aynı zamanda açıkhava reklamcılığının önünü açan ve açmaya devam edecek olan yaklaşımlar. Tüm bunlara eklenmesi gereken (ve belki de en önemlisi!) yaratıcılık. İşin ve sektörün gereği, olmazsa olmazı.

Aslında açıkhava diğer mecralardan yapısı gereği farklı ama yaratıcılığa ve yaratıcı uygulamalara  çok uygun. Çalışmak için büyük bir alan, gelişen teknolojinin getirdiği yenilikler ve interaktivite, görsel etki, ışık, parlaklık hepsi bir arada. Eminim ki reklamveren olsun, metin yazarı olsun, grafiker olsun üzerinde çalıştığı reklam kampanyasını akşam eve dönerken ışıklandırılmış bir giantboard üzerinde gördüğünde çok etkilenir..

“A Awards Açıkhava Reklamları Yarışması” bu etkiyi ödüllendirmek için tüm sektöre fırsat sunan bir organizasyon. Çeşitli kategorilerde ödüllerin dağıtıldığı yarışma Açıkhava Reklamcıları Vakfı tarafından 2013 yılından beri düzenleniyor. Ama sektörün ilgisinin daha da artması gerektiğini düşünüyorum. Oysa sadece açıkhava reklamcılığı özelinde düzenlenen bu organizasyon tüm ajansların katılımına açık. Yıl içinde gerçekten pek çok güzel iş görüyoruz ve bunların hak ettiği ödülleri almasını istiyoruz.  Yarışmanın en heyecan veren tarafı ise sadece profesyonellere yönelik olmayışı. Junior kategorisi profesyonel olmayan adayları yani üniversite öğrencilerine kendini gösterme fırsatı sunuyor. Başarılı olan projeler sponsorların desteğiyle gerçek işlere dönüşüyor. Gençlerin hayalleri gerçeğe dönüşüyor. Katılan öğrenci grupları “A Awards Junior” için büyük emekler harcıyor. Geleceğin reklamcıları sektöre ilk adımlarını atmış oluyorlar. Bu noktada gerek mecra olarak bizlere, gerek reklamverenlere, gerekse ajanslara iş düşüyor. Dünyada büyüme trendinde olan bu mecranın yaratıcılığını herkese göstermeliyiz. Tabii ki aramızdaki tatlı rekabeti de unutmadan…

 

Özlem Ayden 

ARVAK Üyesi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.