artwork

Yaratıcı ve dinamik bir ofis: Fjord

7 sene önce

0

Birbirinden ilginç projeler için tasarımla dehayı bir araya getiren Fjord’un Etiler’deki son derece eğlenceli bir o kadar da samimi ofisini ziyaret ettik. 

Üç yıl önce Accenture’ın satın aldığı ve kusursuz kullanıcı deneyimleri yaratmayı hedefleyen servis tasarımı alanının önde gelenlerinden Fjord’a giderken projelerin ciddiyetinden ötürü nasıl bir ofis ortamı ile karşılaşacağımızı bilemiyorduk. Ancak daha kapının sıradan bir renk yerine farklı bir tasarımla bizi karşılamasından farklı bir ofis gezintisi yaşayacağımızı anladık.

Makeshop… Projelerin hazırlandığı, yaşam bulduğu odaların her birinde başka bir espri var.

Birbirinden farklı projeler ve tasarımlarla karşımıza çıkan ve aslında bulunduğu iş kolu nedeniyle de dinamizmi ruhunda yaşatan Fjord, bu dinamizmi sadece çalışanlarına değil aynı zamanda onların ofis ortamına da yansıtmış.

Ofise girdiğimizde şu anda yeni bir grafiti için hazırlanan bir duvar karşılıyor bizi. Bu duvar 4 ayda bir yeni bir grafiti ile renkleniyor. Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü Ebru Tuygun ve Fjord Business Design Direktörü Umut Onan, “Çalışanlar olarak nasıl bizim etkilendiklerimiz, ilgilendiklerimiz değişiyorsa aslında bu duvar da öyle değişiyor” diyerek açıklıyorlar.

Toplantılar ya R2D2 ya da Bumblebee ile

Kolektif bir çalışma ortamının sağlandığı 35 kişilik ofisin yaş ortalaması 27. Son derece genç, yaratıcı ve dinamik bir ruha sahip olan çalışanların toplantı odalarının isimleri ise her zaman alışık olduğumuz isimlerden farklı. Star Wars hayranlarının pek sevdiği R2D2 bir toplantı odasına ismini verirken bir başkasının adı ise Transformers gibi bir efsaneden hatırlayacağımız Bumblebee. Fjord’un en meşhur toplantılarından biri ise Perşembe kahvaltıları… Fjord Kitchen, ofisin en dikkat çeken ve en meşhur kısmı. Yemek ve kahvaltı hazırlamak için gerekli her şey var. Her Perşembe sıradan bir toplantı yapmak yerine kahvaltı bir ekip tarafından hazırlanıyor ve toplantı başlıyor…

Kahvaltı listesi… Her perşembe kahvaltı hazırlayan ekip değişiyor.

Herkes kendi maskesini kendi yapıyor

Özellikle Instagram’da bol bol fotoğraflarına rastladığımız, hatta pek çok markanın fotoğraf çekimlerinde de kullandığı “wintercroft” maskelere bolca rastlıyoruz. Hazır olandansa kendilerinin yapmayı tercih ettiği bu maskeler ofisin pek çok yerinde karşımıza çıkıyor hatta hemen hemen her atölye odasının girişinde yer alıyor. Atölye odaları olarak adlandırabileceğimiz ve projelerin hayat bulduğu odaların girişlerinde ise aslında her proje ile ilgili esprili bir görsel yakalamak mümkün. Ve tabii sosyal medya fenomenlerini de görebiliyoruz. Ofis çalışanlarının enerjisi ve sürekli bir şeyler üretmeye odaklı ruhları duvarlardan okunabiliyor. Ofis duvarları tamamen bir şeyler yazılabilir ve çizilebilir olarak tasarlanmış. Çalışanlarını boğmayan hatta yaratıcılıklarını özgür bırakmaları için her türlü olanağı sağlayan Fjord’da önümüzdeki aylarda bizi bile heyecanlandıran sanal gerçeklik için bir alan kurulacak. Anlaşılan Fjord’da yenilik, heyecan, dinamizm hiç bitmiyor.

Çalışma duvarları… Duvarlar yazılabilir, çizilebilir ve yapıştırılabilir olarak tasarlanmış…

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2016 sayısında yayınlanmıştır.