Yaratıcı kültürümüzü koruyacağız

Accenture Interactive’in satın almasından sonra Droga5 London, yaratıcı kültürünü koruyacağını ve büyümesini devam ettireceğini savundu. 3 Nisan’da açıklandığı üzere Accenture Interactive’in bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma oldu.

“Droga5 London, Droga5 New York’un farklı bir evresinde. Çok genç, hızlı hareket eden küçük bir şirketiz.” diye açıkladı. Droga5 London Chief Strategy Officer’ı Dylan Williams. “Devam eden dönüşüm için çok arzuluyuz, durağan bir halde değiliz.”

Droga5 London’da 2016 yılında Chief Executive Bill Scott Williams ve Chief Creative Officer David Kolbusz’u kapsayan yeni bir yönetim ekibi oluşturuldu. Amazon Prime Video, Barclaycard ve Uniqlo gibi markalarla çalışmasıyla Londra’nın en iyi ajanslarından biri haline geldi.

2018’de ajansın beyan ettiği gelir 6.9 milyon paund idi. 2017’deki 7.3 milyon pound ile karşılaştırıldığında gözle görülür bir zarar ettiği ortadaydı.

Droga5, Accenture Interactive’in bir parçası haline geldi ve İngiltere’deki Karmarama, İrlanda’daki Rotcho ve Avustralya’daki The Monkeys gibi diğer ajansların danışmanlığını da üstlendiği üzere aynı kar-zarar dengesi altında faaliyet gösteriyorlar.

Accenture Interactive Kuzey Amerika Kıdemli Genel Müdür’ü Glen Hartman, Londra liderliğinin kendi büyüme planında tam kontrole sahip olacağını dile getirdi. Kısa vadede Accenture, geçen yıl Londra’da 62 personel ile ofisini açan Droga5’i yeni bir konuma taşımayı düşünmüyor.

Hartman, Droga5’in yaratıcı yapısını inşa etmesine izin veren kültürünü koruyacağına ve ‘kutlayacağına’ söz verdi: “Kültür ve işletme bakış açısı ile biz gerçekten Droga5’in işini yapmasını istiyoruz. Bizim hedefimiz farklı kültürleri kutlamak. Benzersiz bakış açılarına sahip olan ekipleriyle ‘kültürlerin kültürü’ne sahibiz. Bunu destekledik, yatırım yaptık ve ölçeklendiriyoruz.”

Karmarama ile yan yana çalışmak

Droga5, Accenture’ın 2016’da satın aldığı Karmarama’dan ayrı kalacak. Hartman, iki ajansın “farklı fakat bütünleyici” yeteneklere sahip olduğunu söyledi. Droga5 ve Karmarama’nın rollerini Accenture’ın 2013’te satın aldığı tasarım mağazası Fjord’a olan yaklaşımı ile karşılaştırdı. O zamanlarda Fjord sekiz stüdyo yönetiyordu ancak şu an 29 tane yönetiyor. “Fjord da aynı kültüre ve yetenek çeşitlerine sahip fakat tek bir kar – zarar dengesi altında Accenture Interactive’in tüm bölümleriyle iş birliği yapıyor. Aynı grup fakat yine de çok farklı.” dedi. Bu farklı yapıların tamamen bütünleyici oluşu ve iş birliğine dayalı yaklaşım ile Droga5 ve Karmarama, Accenture Interactive’in müşterilerine hizmet verebilecek.

“Tek bir müşteri için tüm ajanslardan ekipleri entegre ettik. Müşteriyle konuşurken şöyle diyorlar: ‘Biz Accenture Interactive’den deneyimler yaratmanıza yardımcı olmak için buradayız.’” diye açıkladı Hartman. Droga5 ve Karmarama’nın iş için rekabet etmeyeceklerini de ekledi. “Bu rekabet en baştan elendi çünkü geleneksel holding şirket modelleri için bu her zaman kötü bir durumdur. Sektörümüz hala saygı göstermemiz gereken çatışmalarla şekillenen bir düzene sahip, bu durumda farklı kategorilerdeki birkaç ajansa sahip olmak anlamlı oluyor.” diye belirtti Williams.

Marka deneyimlerine geçin

“Droga5, Accenture Interactive’in yaratıcı güvenilirliğini artırıyor.” dedi Hartman ancak bu anlaşma ajansın çalışma kapsamını da genişletebilir.

“Ajansın çalışanlarının da bünyeye alındığının duyurulmasından sonra, konuşma hızlı bir şekilde şu an yapmak istediğimiz ve yapamayacağımız şeyleri yapmamızda yardım edebilecek insanlarla nasıl çalışabileceğimize geldi.” dedi Williams.

“Bunlardan biri marka deneyimi olacak, bu da sadece kullanıcı deneyimi veya bir web sitesinin veya uygulamanın tasarımı demek değil; ‘markanın tüketiciye dokunabileceği herhangi bir yol’ demek oluyor.” diye ifade etti Hartman.

Mart ayında Droga5 Londra, ajansın deneyim tasarımı ve marka danışmanlığı konusunda genişlemesine yardımcı olmak için ilk Chief Experience Officer’ı olarak Grace Francis ile anlaştı.

“Üzerinde iyileşmemiz gereken konu müşteri deneyimleri; sadece bir reklam ile teklif vermek değil, aynı zamanda bir organizasyon ile genişletmek ve bunu işletme modeline dahil etmek.” diye devam etti Williams.

Williams, Droga5’in tüketici Barclayard’ın tüketici bölünmesi için hazırlanacak olan kampanya örneğini verdi. Barclayard’ın pazarlamacısı, başlangıçtan itibaren orada bulunmasının ve ürünün geliştirilmesine katkıda bulunabilmesinin Droga5 için yararlı olabileceğini söyledi. Ajans, sadece “kelime ve görsel” yaratmaktan öteye geçmek, bu potansiyeli sağlamak istiyor. Williams sözlerine şöyle devam etti: “Bu tür şeyler şu an binamızda bulunan en iyi yaratıcı yeteneği koruyacak ve önümüzdeki on yıl boyunca da bizimle çalışmaya devam edecek.”

Brittaney Kiefer’ın uzman kişilerden aldığı görüşler:

James Murphy Adam & Eve/DDB – Kurucu Ortağı

Ajanslar satıldığında insanlar ani ve çocukça tepkiler veriyor. Tepkiler çoğunlukla daha önce şirketlerini satmamış insanlardan geliyor. Adam & Eve DDB’ye satıldığında çalışma şeklimizi tamamen yeni bir seviyeye çıkarmak çok bilinçli bir karardı ve öncekinden daha az bağımsız hissettiğimiz bir gün olmadı. Burada basit bir prensip var; ajansınız yaratıcı ve ticari olarak başarılı ise holding şirketleri veya yönetim danışmanları sizi rahat bırakacaktır. Droga5 ve Accenture arasındaki anlaşmanın detaylarını pek bilmiyorum ama Accenture biraz sihir satın aldı; niçin onunla uğraşsın?

 

Laurence Green – Kıdemli Ortak MullenLowe Londra

Accenture ev almıyor komşu alıyor aslında. Drago5 iyi bir komşuya ihtiyacı olan iyi bir komşu. Accenture’ın stratejisi de parçalamak, bölmek değil onurlandırmak üzerine. Bunu yapma şansı sadece kendi benlik duygusunu koruyarak değil, aynı zamanda yeni ortağının beceri setine saygı göstererek de maksimize edilecektir.

 

Bill Scott Droga5 – CEO
Yaratıcı kültür çıkan işin kalitesiyle ölçülür/tanımlanır. Bu ölçüt/tanımlama kollektif tutkudan oluşan yetenek tabanlı iyi işler için bir manifesto. Kültür, “en iyi” denilen işlerden çok yapılınca gelişiyor. Kreatif işlerin oksijeni işte bu ölçüt. Accenture Interaktif’e katılmak bize, yaratıcılığımız için çok daha geniş bir alan veriyor. Çok çeşitli ürünler sunabileceğiz. Müşterilerimizi etkilemek için kolektif bir yeteneğe kavuşuyoruz. Onların, marka deneyimlerini en başından ele alabileceğiz.

Lori Meakin – Joint Kurucusu

Yaratıcılık ve ticaret birbirlerini kirletmezler. Ticari büyüme yaratıcı düşünceye bağlıdır ve creative çözümler ticari problemleri çözer ama birlikte çalışan işletmeler üç şeye bağlıdır:

 

1) Herkes aynı vizyonu paylaşıyor, kendi iyiliği için değil işin büyümesi için çalışıyor mu?

2) Herkes müşterilerinin çıkarları için doğru şeyi yapmakta gerçekten özgür mü?

3) Herkes aktif olarak ilişkilerinin kalitesine yatırım yapacak mı? Çünkü, Esther Perel’in bu yılki SXSW’de dediği gibi, ilişkiler “yeni sonuç”.

İş birliği kolay bir şey değil ama iş birliğini doğru yapmak işi iyi, hızlı ve eğlenceli yapar. Onlara başarılar diliyoruz.

Anna Arnell And Rising – Creative Ortak

Bu gelişme işletme danışmanlığı sektörüne üst düzey yaratıcılık ekliyor. Kağıt üzerinde, özellikle Dave Droga gibi aklı yalnızca reklam fikirleri değil iş modelleri/fikirlerinde olan insanlar için iyi hissettiriyor. Ajans bu satın alımın arından gelen iş modeli değişikliğinde tıkanacak. Accenture internal politikalarını güncellemeli. Droga5’ın yaratıcı kültürü ancak bu üzeri tozlanmış kurallar yırtıp atılırsa devam edebilir.

Nicolas Roope Poke – ECO

Hava yaratıcılığın hızlandırıcıları olan teknoloji ve data ile dolu ancak bunları nasıl yöneteceksiniz? Müşteriler artık birleşmiş bir dünya istiyor. Danışmanlar ve yaratıcı ajanslar bu işi artık kendi başlarına yapamazlar; birbirlerine ihtiyaçları var. Soru basitçe kimyada olacak. Hangi evlilikler gelişecek ve hangileri acı veren bir boşanma ile sonuçlanacak?

Brittaney Kiefer
Campaign Yaratıcılık Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.