artwork

Yaratıcı işe alımlarda nelere bakılıyor?

2 yıl önce

0

Junior yaratıcılar için zorlu bir iş piyasası oldu ama sonunda işler düzeliyor. Campaign, yaratıcı yönetmenlere işe alım konusundaki düşüncelerini soruyor.

Özellikle birçok kişinin işsiz kaldığı, genç ve yeni mezun işe alım planlarının askıya alındığı bir salgın sırasında yaratıcı bir iş bulmak kolay değil. Şimdi reklamların tekrardan ekranlara çıkmasıyla birlikte piyasa gelişmeye devam ediyor.

Reklam dünyasının yeni yaratıcı liderlerinden bazılarının işe alımlarda gerçekten aradıkları şeyler; kendin olmak, farklı düşünmek, fikirlerde iddialı olmak, açık fikirli ve esnek kalmak ve en önemlisi, işleri bitirme kararlılığına sahip olmak.

İşte kreatif şeflerden demeçler:

Ollie Olanipekun (Futurimpose Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni)

Sadece konuşan değil, bir şeyler yapan, üreten insanları arıyorum. Yeni bakış açıları edinmek gerçekten önemli çünkü sektör, üniversiteden sonra doğrudan ajansta çalışmaya başlayan ve hayat tecrübesi edinme fırsatı bulamamış kreatifler yaratıyor. Geleneksel düzenin dışında düşünen insanlar istiyorum: Sergiler düzenleyen ya da kolektifler kuran insanlar… Gerçekten sadece bu alanlara yönelen veya bunları yapan insanları arıyorum. Daha genç adaylara tavsiyem şudur: Bana ajansın işi gibi görünmesi için yaptığınız bir çalışma portföyü göstermeyin. Boş zamanlarınızda yaptığınız şeyleri gösterin, tutku ile tasarladığınız projelerinizi gösterin. Gerçekten kalıpları yıkabilecek insanlar arıyoruz.

Franki Goodwin (Saatchi & Saatchi Yönetici Yaratıcı Yönetmeni)

Özgünlük benim için en önemli şeydir. Konuştuğum kişinin karakterine uygun bir iş arıyorum, onları iş üstünde görebilmek istiyorum. Bazen genç öğrenciler size yaptıkları işi gösterirler ama ben daha çok onların yaptıkları proaktif şeylerle veya zihinlerinin gerçekten nasıl çalıştığını gösteren fikirlerle ilgileniyorum. Ayrıca akıllı ve yeniliklere açık insanları da istiyorsunuz. Kendi yollarına tamamen takılıp kalmamış, akıcı, öğrenmeye yatkın ve farklı çalışma biçimlerine uymaya hazır insanlar istiyorsunuz.

Kyle Harman Turner (Other Kurucusu ve Yaratıcı Yönetmeni)

Enerji çok önemli. Koşuşturma, takip etme ve bir şeyleri gerçekleştirme yeteneği. Eğer bir sanatçı olsaydınız, sadece kendi eserinizi yaratırdınız ve o iş biterdi ancak bir reklam ajansında kreatif olarak, bu fikirleri bulmanız ve sizin üstünüzdeki insanlar veya müşteri tarafından ilgi görmesini sağlamanız gerekir. Fikir sahibi olmak işin basit yanı. Zor olan, ilerlemeye devam etme ve bunu gerçekleştirme esnekliğidir. Bir sorunu çözme konusunda farklı düşünen insanlarla da ilgileniyorum. Her zaman ilginç davranış örnekleri ararım. Örneğin; bir yerel meclis, yakın zamanda gösteri afişleriyle ilgili bir sorun yaşadı. Onları aklamak için çılgınca paralar harcıyorlardı. Bu yüzden farklı yazı tiplerinde ve renklerde kendi “iptal” yazan çıkartmalarını tasarladılar ve onları afişlere astılar. Kimse gösterilere gelmiyordu. Afiş asmayı bıraktılar. Bu, sorunu çözmenin gerçekten akıllıca bir yoluydu.

Shelley Smoler (Droga5 London Yönetici Yaratıcı Yönetmeni)

Hayal gücü, kendine özgü bir mizah anlayışı ve farklı referans noktaları olan insanlar arıyorum. Sizinle aynı zevklere sahip olan insanları istemezsiniz. Güçlü fikirleri olan ancak onları çok önemsemeyebilecek insanları istiyorsunuz. Esnek, birden fazla yol olduğunu ve meselenin tüm bu yolları keşfetmekle ilgili olduğunu anlayan insanlar istiyorum. 

Kate Magee

Campaign Yardımcı Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.