Kristal Elma Nostalji: Yaratıcı endüstride kadın gücü

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde ilk günün panellerinden biri Yaratıcı Endüstride Kadının Gücü idi. YEKON Başkanı Yiğit Şardan’ın moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları Demet İkiler (WPP, GroupM), Arzu Ünal (Y&R), Bengi Vargül (TAV) ve Sanem Oktar (Kagider) oldu.

İşte panelde öne çıkanlar:

Yiğit Şardan

– Ülkemizde en büyük kadın kalabalığı 25 – 44 yaş aralığında. Kadınların 15 yaş iş gücü katılımı %25 seviyesinde. Avrupa’da kadınların istihdama en az katıldığı ülkeyiz ama bugün reklamcılık sektöründe kadın oranı erkeklerden daha fazla. Medya tarafında %56’lara kadar çıkabliyor.

–  Kadınların sahip oldukları özelliğe biz hiç bir zaman sahip olamıyoruz. Empati kurma konusunda ya da şefkat konusunda sizin kadar asla başarılı olamayacağımız kesin.

 

Demet İkiler

– Bizim grubumuzdaki yönetici konumdaki kadınların oranı yarı yarıya. Çalışanlarımızın ise yüzde 65‘i kadın.

– Medya planlamacı olarak 22 sene önce bu sektöre girdiğimde herhangi bir cam tavanla karşılaşacağıma dair bir algım yoktu. Her şeyi başarabileceğime inanarak yetiştirilmiş ender kızlardan biriydim. Benim yaşadığım durum örnek olabildi.

– Bütün hemşireler kadın, doktorlar erkek… Bunlarla büyüdük. Atak, hırslı, akıllı olmanın erkeklerle; sosyal, duygusal olmanın kız çocuklarla eşleştirildiği bir kültürden geliyoruz.

– Kadın özellikleri ve erkek özellikleri bir arada olduğu zaman başarı geliyor. Her iki tarafın özelliklerine de ihtiyaç var.

– GroupM’de şirket satın almaları yapıyoruz. Farklı kültürleri farklı genleri olan şirketleri kendi bünyemize katıyoruz. Kendimize benzetmeye çalışırsak bu değeri kaybederiz. Onları o halleriylekucaklamak gerek. Kadınlar bunu daha uzun vadeye daha sağlıklı biçimde yayabilecek empatik bakış açısına sahip.

– Daha sosyalleşmiş erkek ve erkek özellikleri  barındıran kadının başarılı olma ihtimali daha yüksek.

– Kadınlar iş hayatında erkeklerle eşit savaşsa da evde ikinci vardiya başlıyor. Bu anlamda kadınların çalışma koşullarında gerekli esneklik ve destek yaratılmalı. Baktığınızda doğum sonrası işi bırakmalar çok fazla. Kadınlara ciddi bir kariyer planlama uygulanmalı. İK çok daha önemli hale geldi.

– Kızlarımızı yetiştirirken onların hayatta her şeyi yapabileceklerine inandırarak yetiştirilmeliyiz. Özellikle kız çocuğu olanlara bu mesajı veriyorum.

 

Arzu Ünal:

– Tüketicilerin %80’i kadın. Toplumun kadınlara biçtiği roller var. Bu yüzyıllar öncesinden geliyor. Kadınları ev hanımı ya da haz nesnesi olarak görüyoruz.

– Daha gidilecek yol var. Kreatif sektörde daha fazla kadın yaratıcı olması gerek. Değişeceğine inanıyorum. Bununla birlikte biz kadınların kendimizi algılayış şeklimizi de düşünmemiz çözmemiz lazım. Kadınlar, evrimsel olarak bebeklerini konuşmazken anlamaya çaba harcadıklarından söylenmeyeni anlamak gibi bir özellikleri var. Bu bilimsel bir şey.

– Anne olmak en büyük yaratıcılık. Daha büyük yaratıcılık yok dünyada. Bunu sektöre de yansıtmalıyız.

 

Bengi Vargül:

– Kadın olarak işimiz zor. En basitinden bu festivalde 93 konuşmacıda sadece 18’i kadın.

– Kadınları yok saymak, işin yüzde 50’sini görmemek demek.

– TAV olarak fırsat eşitliği konusunda kadınların ayrıcalıklı olması gerektiğini düşünüyoruz.

– Araştırmalarda daha önce kadın pozisyonuna yine kadın getirmenin başarıya götürdüğü görülmüş.

– Özellikle yönetim pozisyonundaki erkekler kadınlara daha destekleyici davranmalılar.

– Yaratıcı sektör, statu quo’ları kırabilir. İşe mesela deterjan reklamlarına anneyi koymaya son vererek başlayabilirsiniz.

 

 

Sanem Oktar:

Burada olmamızın ana amaçlarından biri bu konuda farkındalık yatabilmek. Türkiye’de 38 milyon kadın var. 3.7 milyon kadın kayıt altında çalışıyor sadece. Bu durum bütün sektörlere de aynı oranda yansıyor. Bir tane kadın bakanımız var. Türkiye’nin 2023 vizyonu dünyanın en güçlü ilk on ekonomisinden biri olmak. Bir kanadınız kesik uçarsanız nasıl olacaksınız?

– Real Beauty, Like a Girl kampanyaları gibi kadını cesaretlendiren, güçlendiren kampanyalar var artık. Bir kadını gördüğünde başarılı olduğunu gören kadınlar cesaret alıyorlar. Kadın dilini daha özendirici kullanmak ilk etaplardan biri.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.