Yapı Kredi sürdürülebilir bir dünya için herkesi harekete geçmeye davet ediyor

Uzun yıllar önce sürdürülebilirlik ile ilgili stratejiler geliştirip faaliyetlerine başlamış olan Yapı Kredi, iş kültüründe ve felsefesinde de bunu tam olarak yansıtıyor ve bu bilinci yaymayı hedefliyor.

Kurulduğu ilk günden bu yana amacını sadece faaliyet gösterdiği alanda değil, toplumsal gelişime katkı yapmak olarak belirleyen ve bunun için de ‘sınır tanımayan’ bir kurum olan Yapı Kredi, sürdürülebilir bir dünya için her alanda çalışıyor. Ekonomik, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli adımlar atan Yapı Kredi, sürdürülebilirlik alanında ekolojik, ekonomik ve toplumsal boyutları bir arada barındıran bütünsel bir yaklaşımı benimsiyor. Sadece sürdürülebilir bir çevre konusunda değil; sürdürülebilir finans, finansal kapsayıcılık, topluma ve insana hizmet, iklim bağlantılı risklerin yönetilmesi konusunda da oldukça gelişmiş bir stratejisi ve çok katmanlı çalışma planları bulunuyor. Bununla birlikte sürdürülebilirlik konuları Yapı Kredi için yeni değil. Özellikle son dönemde sıkça gündeme gelen bir kavram olmasına rağmen, Yapı Kredi’nin sürdürülebilirlik konusunda uzun yıllara dayanan gelişmiş bir yönetişim modeli ve stratejisi bulunuyor.

Her alanda topluma değer katmaya odaklanan Yapı Kredi, bunu yaparken de çalışanlarından başlayarak tüm paydaşlarını ve müşterilerini hedefliyor. Daha iyi bir gelecek için var gücüyle sınırları kaldırmaya çalışıyor. Bankanın attığı tüm adımlar, temelinde ortak fayda ve değer yaratmaya dayanıyor. Bu konuda Yapı Kredi’nin ana yaklaşımı, ekonomik gelişim ve büyümeyi sağlarken toplumsal ve çevresel konulara da hassasiyet gösterip, her alan ve paydaş için uzun dönemli değer yaratmak üzerine kurulu. Dolayısıyla Yapı Kredi için sürdürülebilirlik iş kültürünün ve felsefesinin tam kalbinde yer alıyor.

Ayrıca Yapı Kredi doğal kaynakları gelecek kuşaklara da aktarabilmek ve en verimli biçimde kullanılması konusunda üzerine düşen görevleri büyük bir titizlikle önemsiyor. Bunun için daha fazla kişiye sürdürülebilirlik kavramını ulaştırmak için çalışıyor. Dolayısıyla kurum içi sürdürülebilirlik çalışmalarının yanı sıra tüm paydaşlarının sürdürülebilirlik yolculuklarına destek veriyor. Büyük bir sorumluluk alarak sürdürülebilirlik konusunda geniş kesimlerde farkındalık yaratacak birçok çalışma yürütüyor. 

Ticari kaygıları bir kenara bırakarak dürtüsel tüketimin önüne geçmek ve bu konuda bir bilinç uyandırmak amacıyla YouTube üzerinden Dünya Kadar Sade projesini hayata geçiren Yapı Kredi, “Dünya Kadar Sade” projesiyle bir bankadan pek de beklenmeyecek bir yaklaşımla tüketim çılgınlığına karşı duruyor. Dünya Kadar Sade serisi önümüzdeki dönemde ikinci sezonunda yepyeni bölümleriyle devam edecek. Yapı Kredi’nin podcast kanalı “Sürdürülebilirliği Konuşalım” ise dinamik ve kolay anlaşılır bir anlatım tarzıyla hayatın içinden sürdürülebilirlik ipuçlarını dinleyicilerle buluşturuyor. Her hafta yayınlanan programlarla, iş dünyasından KOBİ’lere girişimcilerden üniversite öğrencilerine son tüketiciden beyaz yakalı profesyonellere kadar çok geniş bir kitleye sürdürülebilirlik konusunda fayda sağlayacak bilgiler paylaşılıyor. Sürdürülebilirlik konusunda eğlenceli ve faydalı içerikler sunmayı amaçlayan podcast kanalı; Spotify, Apple Podcasts ve Google Podcasts platformlarından dinlenebiliyor. Yine YouTube ve Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanan “Sürdürülebilirlik Sohbetleri” serisinde ise, Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde alanında uzman konuk konuşmacılar ile sürdürülebilirliğin önemi ve sürdürülebilir kalkınmanın yarattığı dönüşüm mercek altına alınıyor. Yayınlanan programlara yine ‘‘Sürdürülebilirliği Konuşalım’’ podcast kanalında da ulaşılabiliyor. 

Sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekerek tüm iletişim kanallarından farkındalık oluşturmak için çalışmalar yürüten Yapı Kredi, herkesi bu konuda harekete geçmeye davet ediyor.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.