Yapı Kredi 75. yılını “Abrakadabra” ile kutladı

Yapı Kredi, kuruluşunun 75. yılını Türkiye güncel sanatının öncü isimlerinden Halil Altındere’nin “Abrakadabra” isimli solo sergisi ile taçlandırdı.

Kültür ve sanatın bankası Yapı Kredi, 75. yaşına girdiği eylül ayında doğum gününü Halil Altındere’nin “Abrakadabra” sergisi ile taçlandırdı. Kuruluşundan bu yana kültür sanat alanını benimseyen ve bu alanda pek çoğu tarihe geçmiş yüzlerce çalışmaya imza atmış olan banka, “Abrakadabra” sergisinin de içinde bulunduğu 75. yıl etkinlikleri ile kültür sanat geleneğini güçlü bir şekilde sürdürüyor. Küratörlüğünü dünyaca ünlü bağımsız küratör ve eleştirmen Hou Hanru’nun üstlendiği Halil Altındere’nin “Abrakadabra” sergisi 3 Kasım 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Kültür ve sanatın bankası 75 yaşında!

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bankanın ilk kuruluş yıllarından bu yana gerçekleştirdiği öncü çalışmalarla Türkiye’de sanatın gelişimine büyük katkıda bulunduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu: 

“Bundan 75 yıl önce Yapı Kredi’yi kuran Kazım Taşkent ekonomiye katma değer yaratma çabasına en başından itibaren kültür ve sanat hamiliğini de eklemişti. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü ilke edinen Taşkent, bir kültür-sanat hamlesi başlattı. ‘Biz kültür ve sanatın bankası olacağız’ diyen Kâzım Taşkent, ‘Yapılan her şey Türkiye’nin daha çağdaş bir hale gelmesine katkıda bulunmalı’ ilkesinden hareket ediyordu. Yapı Kredi’nin kültür sanat alanında geçmişinden gelen bu geleneği, 1990’ların başından itibaren yepyeni bir rota izledi. Bankanın kültür-sanat faaliyetleri çağdaş bir çizgiye oturarak sanatçılar ve sanatseverler için bir okul işlevini gördü. 2017’den bu yana İstiklal Caddesi’nin Galatasaray mevkiindeki eski yerinde, yenilenmiş binasında faaliyet gösteren Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bankamızın sanatı destekleme ve kültür belleği oluşturma konusunda üstlendiği misyonun ve gösterdiği kesintisiz çabanın eseridir. Yapı Kredi olarak kültür ve sanatın bankası gibi iddialı bir unvanı tam 75 yıldır bizlere yakışan bir şekilde taşımaktan büyük gurur duyuyoruz.”

Halil Altındere’nin ‘Abrakadabra’ sergisine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Güngen sözlerine şu şekilde devam etti:

“Halil Altındere ile yolumuz bundan 10 sene önce kesişti. Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galeri’sinde 2008 yılında Altındere’nin ‘Bunun Bir Sergi Olduğuna Emin Değilim’ isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmıştık ve bu sergi büyük ses getirmişti. Yapı Kredi’nin 75. yaşına özel olarak düzenlediğimiz Abrakadabra sergisi dolayısıyla kendisiyle yeniden bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz. Halil Altındere, Yapı Kredi Koleksiyonları’ndan 19. yüzyıla ait iki eseri de bu sergiye dahil etti. Sergi boyunca çeşitli tarihlerde yetişkinlere ve çocuklara yönelik olarak sihir sanat ilişkisini sorgulatan performanslar düzenleyeceğiz. Çocuklara yönelik belirli tarihlerdeki rehberli turlarımızda minik sanatseverler çeşitli sihir numaraları da görebilecek.  75. yaşımızı kültür sanatla iç içe kutlamaya devam edeceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.